Ermenistan Azerbaycan'a siber saldırı düzenledi

Ermenistan 28 Eylül'de Azerbaycan devlet sitesine siber saldırı gerçekleştirdi. Azerbaycan saldırıyı ortadan kaldırdı ve erişimi etkinleştirdi ancak Azerbaycan'ın Ermenistan devlet sitesine yaptığı karşı hamlenin etkisi sürüyor.

SİBER GÜVENLİK 29.09.2020, 12:51
Ermenistan Azerbaycan'a siber saldırı düzenledi

Ermenistan, Azerbaycan'a yönelik saldırılarını siber sahaya da taşıdı. 28 Eylül günü Ermenistan tarafından, Azerbaycan devlet sitesine (www.gov.az) siber saldırı düzenlendi ve site devre dışı kaldı. Azerbaycan'dan bu saldırıya yanıt gecikmedi ve kısa süre sonra Ermenistan devlet sitesi de hack'lendi. Azerbaycan, Ermenistan'ın siber saldırısını ortadan kaldırdı ve siteye erişimi açtı. Ancak Ermenistan devlet sitesine hala erişim sağlanamıyor.

Ermenistan Türkiye IP'lerine karşı önlem aldı

Söz konusu saldırıların Türkiye üzerinden yapıldığını varsayan Ermenistan, geçen akşam saat 22.00 sularında, Türkiye doğrultusunda gelen bütün IP'li çıkışları güvenlik duvarı kurarak kapattı. Bunun sonucunda Türkiye'den Ermenistan resmi sitelerine girişler tamamen durdu. Bunlar olurken dünyanın diğer ülkelerinden VPN aracılığıyla Ermenistan sitelerine erişim devam ediyordu. Dün sabah 11.00 itibarıyla o da durdu ve Ermenistan e-devlet sisteminin erişimi tüm dünya ile kesildi. 

"Ermenistan siber mücadeleden daha çok etkilenmiş görünüyor"

Skyfilter firmasının CTO'su Onurkan Arın ve Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Görevlisi İbrahim Saruhan konuya ilişkin durum değerlendirmesi yaptı. Bu olayın bir mesaj olarak yorumlanabileceğinden bahseden Onurkan Arın, "Ermenistan e-devlet sistemi çöktü. Olay örgüsüne bakıldığında bu durum, Azerbaycan’a karşı başlatılan siber saldırı sonrası Ermenistan’a karşılık olarak görülebilir. Siber savaşlarda bu tür girişimler, genellikle daha kapsamlı ve veri sızıntısı dahil kalıcı zararlara yol açabilecek saldırı girişimlerinden önceki sınırlı sürede birbirlerine verdikleri mesaj olarak da yorumlanabilir.” ifadelerini kullandı.

Saldırılardan sonra sitelerin durumuna göre saldırı şiddetini yorumlayan İbrahim Saruhan, "Siber savaş ülkelerin kendi bünyelerinde hacker yetiştirmeleri ve bu hacker’ların zamanı geldiğinde istenilen hedefleri, sistemleri bozmak, çalışamaz hale getirmek, erişilmez hale getirmek, erişimi kısıtlamak, ve hatta yok etmek için çoğunlukla internet üzerinden aksiyon almaları (siber saldırı gerçekleştirmeleri) şeklinde oluyor. Siber saldırılarda Ermenistan’a ait gov.am devlet sitesinin daha çok etkilenmiş olduğunu gözlemlemek mümkün. Ermenistanlı hackerlar tarafından da gerçekleştirilen karşı saldırılar var. Bu saldırıların Azerbaycan’ın devlet sitesi olan gov.az üzerinde henüz ciddi bir etkisi görülmüyor. Azerbaycan’ın elektronik devlet hizmetleri için oluşturduğu digital.gov.az ve my.gov.az sitelerinin erişiminin Azerbaycan tarafından tedbir amaçlı geçici olarak durdurulduğu görülüyor.” şeklinde değerlendirmelerde bulundu.

13°
açık