Europol, SIM kart değişikliğiyle kripto para çalan hackerları yakaladı

Telefonların SIM kartlarını değiştirip erişim kazanan hackerlar, 100 milyon dolardan değerinden fazla kripto para çaldı.

SİBER GÜVENLİK 12.02.2021, 14:29
Europol, SIM kart değişikliğiyle kripto para çalan hackerları yakaladı

Europol, İngiltere, ABD, Belçika, Malta ve Kanada tarafından yapılan çalışmada, 8 hacker yakalandı. Hackerların başkasına ait SIM kartları değiştirme işlemiyle ele geçirdiği, böylelikle yüklü miktarda kripto parayı çaldığı bildirildi.

Hedef alınan kişilere sosyal medya üzerinden oltalama mesajlar gönderildiği ve bilgilerin ele geçirildiği belirtiliyor. “SIM swapping” olarak isimlendirilen bu saldırı türünde, hedef alınan kişinin SIM kartı ele geçirildikten sonra numara üzerinden işlemler yapılıyor.

Bu saldırı için telefon hizmeti şirketi içinden biriyle iş birliği yapılması gerektiği aktarılıyor. Buna alternatif olarak da sosyal mühendislik öne çıkıyor. Bu tür saldırılardan korunmak için cihazların son sürüme güncellenmesi, kişisel bilgilerin çevrimiçi paylaşılmaması, SMS üzerinden iki faktörlü doğrulama yerine uygulama kullanılması ve kişisel bilgilerin istendiği e-postaların cevaplanmaması gerekiyor.

parçalı bulutlu