banner23

banner26

banner24

banner25

Facebook reklamları aracılığıyla kimlik avı dolandırıcılığı

Siber dolandırıcılar yeni yöntemlerle kurbanlarının verilerini çalmaya devam ediyor. Şimdi de Facebook reklamları kullanılarak kimlik bilgilerinin çalındığı belirlendi.

SİBER GÜVENLİK 02.01.2021, 17:26
Facebook reklamları aracılığıyla kimlik avı dolandırıcılığı
banner34

İnternette en önemli konuların başında gelen gizlilik ve güvenlik için sosyal medyada büyük zararlar yaşanabiliyor. Bunun en son örneği haberimize konu olan Facebook reklamlarının kötü amaçlı kullanılması oldu.

Oltalama türde belirlenen reklamlarla sosyal medya kullanıcılarının dikkatini çeken siber dolandırıcılar, tıklanan reklam sonrasında kullanıcılara sahte form ekranı çıkarıyor. Bu form üzerinden bilgilerinin girişini yapan sosyal medya kullanıcıları, basit bir yolla bilgilerini göndermiş oluyor.

Sahte Facebook giriş ekranıyla bilgiler toplanıyor

Bu yöntemle yapıldığı belirlenen son dolandırıcılıkla Mısır, Filipinler, Pakistan ve Nepal’den 615 binden fazla kişinin verilerinin ele geçirildiği aktarılıyor. Saldırıda sahte bir Facebook giriş ekranının kullanıldığı belirtiliyor.

Reklama tıkladıktan sonra, gerçek bir Facebook sayfası gibi açılan giriş sayfasında e-posta ve parola bilgileri giriliyor. Böylelikle kullanıcıların girdiği veriler siber dolandırıcıların veritabanına gönderilmiş oluyor. Sayfanın gösterimi için de Türkiye ve Dünya genelinde kullanımı olan bir hosting firmasının seçildiği aktarılıyor.

Ayrıca Facebook’un kötü amaçlı olabilecek bağlantıları engellediği biliniyor. Ancak siber dolandırıcıların bu önleme takılmamak için dünyaca ünlü link kısaltma sistemlerini kullandığı aktarılıyor. Böylelikle tehdit barındırılan sitelerin güvenlik sistemleri tarafından tanınması mümkün olmuyor.

24°
açık