banner23

banner26

banner24

FBI'dan gizli mesajlaşma uygulaması ile uluslararası operasyon

FBI'nın geliştirdiği Anom isimli gizli mesajlaşma uygulaması ile suçluların verileri ele geçirilerek yapılan uluslararası operasyonda 800 suçlu yakalandı.

SİBER GÜVENLİK 10.06.2021, 10:09
FBI'dan gizli mesajlaşma uygulaması ile uluslararası operasyon
banner34

Anom olarak isimlendirilen şifreli bir telefon uygulaması, yıllarca süren  uluslararası bir operayonda FBI trafından gizli olarak kullanıldı. Şifreli mesajlaşma uygulaması görünümünde olan Anom, kulllanıcı verilerini doğrudan polis teşkilatlarına yönlendirerek uzun süreli bir takibin başlamasını sağladı. Neticede FBI, büyük çağlı bir baskın gerçekleştirdi.

The Verge stiesinde yer alan habere göre Avrupa, ABD ve Okyanusya'daki kolluk kuvvetleri, Anom'un kökenlerini kısa bir süre önce ortaya çıkardı. Ele geçirilen iletişimler ile 800 suçlunun tutuklandığı aktarıldı.  

FBI'nın şüpheli suç örgütlerine Anom telefonlar yerleştirdiği ve 9 bini aktif olmak üzere toplamda yaklaşık 12 bin cihaz ile bir ağ oluşturulduğu belirtildi.  2019 ve 2021 tarihleri arasında telefonlardan gizlice, 27 milyon tane mesaj hortumlandı. Operasyon sonucunda 8 ton kokain, 22 ton knevir ve kenevir reçinesi, kripto para birimleri de dahil olmak üzere 48 milyon doların ele geçirildiği büyük çağlı bir baskın gerçekleştirildi.

23°
açık