banner23

banner24

FBI’dan siber saldırı kurbanına fidye ödeme tavsiyesi

Yaşadığı siber saldırı sonrası fidye ödemesi yapmayı reddeden Teamsters, bilgisayar ağ yapısını tekrardan inşa etmeyi seçti.

SİBER GÜVENLİK 12.06.2021, 21:16
FBI’dan siber saldırı kurbanına fidye ödeme tavsiyesi

Fidye yazılımı (ransomware) saldırıları gündemde kalmaya devam ediyor.

NBC News sitesinde yer alan haberde FBI’ın Teamsters sendikasına fidyeyi ödemesini tavsiye ettiği, sendika yetkililerin ise bunun yerine bilgisayar ağlarını yeniden inşa etmeyi seçtiği ifade edildi.

Teamsters, 2019'da bir fidye yazılımı saldırısına uğramış, bilgisayar korsanları yedi haneli bir ödeme istemişti. 

İşçi sendikası hack olayını yaklaşık iki yıl boyunca kamuoyundan uzak tutmayı başarmıştı. Bu, siber güvenlik uzmanlarının son zamanlardaki yüksek profilli saldırıların gizlendiğini söylediği bir gerçeğe işaret olarak değerlendirildi ve çok sayıda şirket ve kuruluş, bu konuda halka açık bir şey söylemeden gasp edildi.

Teamsters yetkilileri FBI'ı bilgilendirdi ve saldırının kaynağının belirlenmesi için yardım istedi. Ancak onlara, benzer birçok siber saldırı olayının gerçekleştiği ve FBI'ın suçluyu bulmada yardımcı olamayacağı söylendi.

Sonrasında Teamster, sistemlerini yeniden inşa etmeye karar verdi. Sendika sözcüsünün ifadelerine göre, verilerin yüzde 99'u arşiv materyallerinden -bazıları basılı kopyalardan- geri yüklendi.

banner34