banner23

banner24

FonixCrypter fidye yazılım çetesi operasyonlarını durdurdu

FonixCrypter fidye yazılımının arkasındaki hacker grubu, yaptıkları operasyonları durdurduklarını açıklayarak Twitter'dan kurbanlarla iletişime geçti.

SİBER GÜVENLİK 30.01.2021, 15:42
FonixCrypter fidye yazılım çetesi operasyonlarını durdurdu

Dünya çapında bir etki oluşturan FonixCrypter fidye yazılımının ardındaki siber suç grubu, Twitter'dan bir paylaşım ile fidye yazılımının kaynak kodunu sildiklerini ve operasyonlarını durduracaklarını duyurdu. 

ZDNet tarafından yapılan habere göre suçlular, bir iyi niyet göstergesi olarak kurbanlarla; şifre çözme aracı, yönlendirme talimatları ve fidye yazılımının ana çözme anahtarını içeren bir paket paylaştı. Söz konusu paketin eski virüslü kullanıcılar tarafından herhangi bir ödeme yapmadan dosyalarının şifresini çözmek ve kurtarmak için kullanılabileceği belirtildi.

Rus güvenlik araştırmacısı Andrew Ivanov, fidye yazılım çetesinin en az haziran ayından beri aktif durumda olduğunu aktardı. 

Grubun Twitter hesabından yapılan paylaşımlarda, yardım almak isteyen kurbanların "DM" (Direct Message) üzerinden iletişim kurabilecekleri bildirildi. Kullanıcılar, siber suçluların kararını destekleyen cevaplar yazdı.  

banner34