banner23

banner26

banner24

banner25

Gartner Hype-Cycle, 20’den fazla yeni teknoloji ekliyor

Gartner, Hype-Cycle’a 20’den fazla yeni teknoloji ekledi. Bunlar arasında sosyal mesafe teknolojileri ve yapay zeka destekli tasarım dikkat çekiyor.

SİBER GÜVENLİK 23.08.2020, 18:28
Gartner Hype-Cycle, 20’den fazla yeni teknoloji ekliyor
banner34

Gartner, gözlemlenecek beş teknolojiyi açıkladı:

  • Sosyal Mesafe Teknolojileri
  • Oluşturulabilir İşletme
  • Yapay Zeka Destekli Tasarım
  • Diferansiyel Gizlilik ve Biyoçözünür (Doğada çözünebilir) Sensörler

Her ikisi de Koronavirüs’le ilgili olan sağlık pasaportları ve sosyal mesafe teknolojileri, yüksek etkiye sahip olarak Hype Cycle’da hızla ilerliyor.

Teknolojiler, sosyal mesafe teknolojilerinin girdiği noktada Hype Cycle’a nadiren girer. Ancak bu teknoloji, özellikle gizlilik endişeleri sebebiyle medyada olağanüstü ilgi gördü. Pazara girebilme oranı yüzde 5-20 arasında olan teknolojiler nadiren tanıtıldıkları için sağlık pasaportları da olağan dışıdır. Fakat Çin (Sağlık Kodu) ve Hindistan’da (Aarogya Setu) kamusal alanlara erişim ve ulaşım için gerekli olan bu teknoloji, yüz milyonlarca insan tarafından kullanılmaktadır. Her iki teknolojinin de iki yıldan daha az bir süre içinde üretkenlik platosuna ulaşması bekleniyor.

Hype Cycle 1.700’den fazla içgörüler toplayarak, 30 yeni teknoloji ve akımdan oluşan kısa ve öz bir set meydana getirir.

Bunun yanında Hype Cycle, özellikle yüksek bir derece sunma konusunda umut vadeden teknolojilere odaklanır.

Ortaya Çıkan Beş Teknoloji Akımı

Digital Me: Teknoloji, dijital pasaportlar ve sosyal mesafe teknolojileri gibi şahsi dijital temsiller için yeni fırsatlar oluşturarak insanlarla giderek daha fazla bütünleşiyor. İnsanların dijital ikizleri, hem fiziksel hem de dijital ortamda temsil edebilen birey modellerini oluşturur.

İnsanların dijital dünya ile etkileşime girme şekli, etkileşim yöntemlerinin bir birleşimini (örneğin ses, görme, jest) kullanmak ve hatta doğrudan beyinlerimizi değiştirmek için ekranların ve klavyelerin ötesine geçiyor. İzlenecek teknolojiler arasında; sosyal mesafe teknolojileri, sağlık pasaportları, kişinin dijital ikizi, vatandaş ikizi ve 2-Way BMI (beyin makine arayüzü) yer alıyor.

Bileşik Mimariler: Oluşturulabilir işletme, esnek veri yapısı üzerine inşa edilmiş paketlenmiş iş yetenekleriyle hızla değişen iş gereksinimlerine yanıt vermek üzere tasarlanmıştır. Paketli iş yeteneklerinden oluşan çözümlerle bileşik bir mimari uygulanır. Yerleşik zeka, merkezi olmayan bir sistemdir. Dışarıya uç cihazlara ve son kullanıcıya kadar uzanır. Daha çevik bir organizasyon haline gelmek için; oluşturulabilir işletme, paketlenmiş iş yetenekleri, veri yapısı, özel 5G, yerleşik yapay zeka (AI) ve uçta düşük maliyetli tek kartlı bilgisayar teknolojileri izlenmelidir.

Formative AI: Bu, ortaya çıkan bir AI setidir ve durumsal farklılıklara yanıt vermek için dinamik olarak değişebilen teknolojiler ile ilgilidir. Bu teknolojilerden bazıları, uygulama geliştiricileri ve UX tasarımcıları tarafından yapay zeka özellikli araçları kullanarak yeni çözümler oluşturmak için kullanılır. Diğer teknolojiler, zaman içinde uyum sağlamak için dinamik olarak evrimleşebilen Al modellerinin geliştirilmesini sağlar. En gelişmişleri, belirli sorunları çözmeyi hedefleyen tamamen yeni modeller oluşturabilir.

Yapay zekanın sınırlarını keşfetmek isteyen işletmeler, yapay zeka destekli tasarım, yapay zeka arttırılmış geliştirme, grafikler, küçük veriler, bileşik yapay zeka, uyarlanabilir makine öğrenimi (ML), kendi kendini denetleyen öğrenme, üretken yapay zeka göz önünde bulundurulmalıdır.

Algoritmik Güven: Verilerin gizliliğini ve güvenliğini, varlıkların kaynağını ve bireylerin kimliğini sağlamak için sorumlu otoritelere ayalı güven modellerinin yerini algoritmik güven modelleri alıyor. Algoritmik güven, kuruluşların müşterilerinin, çalışanlarının ve ortaklarının güvenini kaybetme riskine ve maliyetlerine maruz kalmamasını sağlamaya yardımcı olur.

Güvenli hizmet erişimi (SASE), doğrulanmış kaynak, kendi kimliğinizi getirme, sorumlu yapay zeka ve açıklanabilir yapay zeka Algoritmik güvene bağlı geliştirilen yeni teknolojilerdir.

Silisyumun Ötesinde : 40 yıldan fazla bir süredir Moore Yasası (Yoğun entegre devrelerdeki (IC) transistörlerin sayısı her iki yılda bir ikiye katlanır) IT (Information Technology) endüstrisine rehberlik etti. Teknoloji, silisyumun fiziksel sınırlarına yaklaştıkça yeni gelişmiş malzemeler, teknolojileri daha hızlı ve daha küçük hale getirmek için çığır açan fırsatlar yaratıyor.

Dikkate alınması gereken ciddi teknolojiler arasında DNA hesaplama, biyolojik olarak parçalanabilir sensörler ve karbon bazlı transistörler bulunuyor.

24°
açık