banner23

banner26

banner24

G.Kore'de binlerce kişinin bilgileri tehlikede

Güney Kore’nin Kovid-19 mücadelesi kapsamında geliştirdiği mobil uygulamasında sistem açıkları saptandı.

SİBER GÜVENLİK 27.07.2020, 09:26
G.Kore'de binlerce kişinin bilgileri tehlikede
banner34

2019 yılının son ayında Çin'in Wuhan şehrinde ortaya çıkan Kovid-19 salgını nedeniyle enfekte olan kişi sayısı dünya genelinde 15 milyonu aştı. 

51 milyonluk bir nüfusa sahip olan Güney Kore'de yaklaşık 14 bin vaka saptanırken virüs nedeniyle 297 kişi hayatını kaybetti, 12 bin 698 kişi ise iyileşti. 

Güney Kore'nin bu başarısının altında yatan nedenlerden birisi olarak geliştirdiği mobil uygulama gösteriliyor. Güney Kore hükümeti salgının ilk günlerinde Covid-19 benzeri virüs taşıyanların cep telefonu, kredi kartı ve diğer bilgilerini yüklediği bir uygulama geliştirdi. Söz konusu uygulama sosyal medya üzerinde paylaşılıyor ve halkı uyarıyor. Bu bilgi sayesinde testi pozitif çıkanlarla temas yaşayanlar haberdar ediliyor. ABD'nin önde gelen gazetelerinden New York Times'ta yer alan habere göre, söz konusu uygulama sistem açıklarına da ev sahipliği yapıyor. 

Aynı habere göre, söz konusu açık sayesinde uygulamayı kullanan kişilerin adı, telefon numarası ve gerçek zamanlı lokasyonuna erişim sağlanabiliyor. Uygulama Güney Kore’de hali hazırda 162 biz cihazda aktif durumda.

Yaşanan bu gelişmelerin ardından Güney Kore hükümetinin alacağı karar merak konusu oldu.

27°
açık