banner23

banner26

banner24

banner25

Hacker'ların WhatsApp kullanıcılarına yeni tuzağı

Hacker'lar, kullandıkları yeni bir kötü amaçlı yazılım sayesinde WhatsApp kullanıcılarının hesaplarını ele geçiriyor ve bir başkası tarafından hesaba giriş yapılmasını engelliyor.

SİBER GÜVENLİK 23.05.2021, 11:51
Hacker'ların WhatsApp kullanıcılarına yeni tuzağı
banner34

2 milyarı aşkın kişinin kullandığı dünyaca ünlü mesajlaşma uygulaması WhatsApp, bilgisayar korsanlarının hedefi olmaya devam ediyor. Sosyal medya üzerinden dert yakınan çok sayıda WhatsApp kullanıcısı, uygulamaya giriş yapamadıklarını ve hesaplarının ele geçirildiğini aktarıyor.

Chronicle Live tarafından yapılan habere göre hacker'lar, Whatsapp kullanıcılarına uygulama üzerinden ‘’Merhaba, üzgünüm size yanlışlıkla 6 haneli bir kod gönderdik, lütfen kodu bizimle paylaşır mısınız? Acil bir durum.’’ mesaj gönderiyorlar.

Bu esnada kullanıcının telefonuna gelen 6 haneli kodun, istenilen numara ile paylaşılması ya da mesajda gelen linke tıklanması halinde siber saldırganlar hesaba bütünüyle erişim sağlamış oluyorlar. Hesabın kontrolünü ele geçiren kişi ya da kişiler rehberinizde kayıtlı olan diğer WhatsApp kullanıcılarına da benzer bir metot ile saldırı düzenleme şansı elde ediyorlar.

Normal şartlarda kullanıcı, telefonunu güncellediğinde WhatsApp tarafından oluşturulan 6 haneli bir kod alır, böylece WhatsApp’da arşivli olan mesajlarına yeniden erişebilir. Fakat bu kodun bir başkası ile paylaşılması, başka birinin mesajlara erişebileceği anlamına gelir.

Siber güvenlik uzmanları, kullanıcıları bu durumlara karşı uyanık olmaya davet ederken; kullanıcının telefonu güncellemiş olmamasına rağmen gelen bu türden bir mesajın dikkate alınmaması gerektiği hususunda da uyarıda bulunuyorlar.

20°
parçalı az bulutlu