banner23

banner24

Hackerlar Pentagon ağına girdi mi?

ABD’nin yaşadığı en büyük siber saldırı sonrasında endişe edilen birçok konu bulunuyor. Bunlardan biri de hackerların ABD Savunma Bakanlığına ait ağa sızmış olma ihtimali…

SİBER GÜVENLİK 28.12.2020, 13:41
Hackerlar Pentagon ağına girdi mi?
banner46

Rusya destekli olduğu belirtilen hackerların ABD’ye düzenlediği saldırı sonrasında kritik kurumlar için endişeler devam ediyor. Rus hackerların Pentagon’un ağına sızıp sızmadığı, sızmışsa verilere erişip erişmediği merak ediliyor.

Önemli silah sistemlerine ait verilerin çalınıp çalınmadığı ve hassas noktalara erişilip erişilmediği tartışma konusu oldu. Saldırının ortaya çıkmasından bu yana ABD’nin siber savunma kurumları çalışmalarına devam ediyor. Bu alanda yetkilendirilmiş kurumlar, diğer kurumlara güvenliğin ve gizliliğin sağlanması için atılması gereken adımları raporluyor.

Hassas verilere erişim sorgulanıyor

Pentagon’un süreç boyunca sessiz kalması da ABD’de değişik dalgalara yol açtı. Hala çalışmaların sürdüğü belirtilen Pentagon’da, seçilmiş başkan Biden ve görevi sona erecek olan Trump da karşı karşıya gelmiş durumda. Joe Biden Pentagon’u, kendisine ve ekibine yeteri kadar bilgi vermediği yönünde eleştirdi. Pentagon ise çalışmaların Noel Tatilinden sonrasına kadar süreceği için bilgi saklamadığını belirtti.

Bir görüşe göre de sistemlerde var olan bilgilerin değiştirilmesi, silinmesinden daha büyük tehlike oluşturuyor. Verilerin doğruluğunun şüphe edilmesinin büyük sonuçlar doğuracağı aktarılıyor.

Ayrıca sisteme inşa edilecek olan “backdoor”lar için de tehlike olduğu belirtiliyor. Bu kapılar kullanılarak istenilen herhangi bir zamanda ağa erişim sağlanabiliyor.

banner34
16°
parçalı bulutlu