banner23

banner26

banner24

Hindistan, Çin menşeli uygulamaları engellemeye devam ediyor

Son günlerde Çin uygulamalarını engelleyen Hindistan, klon uygulamalara karşı da tedbir aldı. Yaşanan gerilim sonrası uygulama savaşı devam ediyor.

SİBER GÜVENLİK 30.07.2020, 15:13
Hindistan, Çin menşeli uygulamaları engellemeye devam ediyor
banner34

Hindistan geçtiğimiz haziran ayında yasaklanan 59 Çin uygulamasının klonları olduğu kanısına varılan 47 Çin uygulamasının daha yasaklandığını duyurdu.

Kaynaklara göre yasaklanan 47 uygulama daha önce yasaklanmış uygulamaların (TikTok Light, Helo Lite, ShareIt Lite, Bigo Lite ve VFY Lite) klonlanmış sürümleri olarak mağazaya sunulmuştu. Yasak emri cuma günü yayınlandı. Resmi bildirimin ve yasaklanan uygulamalar listesinin ise yakın zaman içinde yayınlanacağı bildirildi.

"Hindistan'ın egemenliği için uygulamalar engellendi"

Hindistan Elektronik ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı'ndan bir yetkili “Bu sürümler aracılığıyla yasaklara rağmen bazı uygulamaların hâlâ çalıştığı tespit edildi. Uygulamalar, uygulama mağazalarından indirildiler.” Açıklamasını yaptı.

Bir rapor aynı zamanda olası ulusal güvenlik ve kullanıcı gizliliği ihlalleri sebebiyle 275'ten fazla uygulamanın hükümet gözlemi altında olduğunu da gösteriyor. Listede dünyaca ünlü olan PUBG gibi Çinli oyun uygulamaları da bulunuyor.

Hindistan 29 Haziran'da bilgi erişiminin engellenmesi için prosedür ve güvenceye atıfta bulunan Bilgi Teknolojisi Yasası'nın 69A Bölümü'ne dayanarak popüler uygulamalardan olan TikTok, UC Browser, Shareit, Virus Cleaner, UC News, ES ve benzeri 59 Çin menşeli uygulamayı yasaklamıştı.

Konuyla ilgili yapılan açıklamada “Hükümet bu uygulamaların Hindistan'ın egemenliği, bütünlüğü ve savunmasına zarar veren faaliyetlere ön ayak olduğu kanısında.” söylenmişti.

Hindistan Bilgi Teknolojileri Bakanlığı yaptığı açıklamada çeşitli kaynaklardan Android ve iOS platformlarındaki bazı uygulamaların, kullanıcı verilerini çalma ve bu verileri Hindistan dışında bulunan sunuculara gizli bir şekilde işletmeye çalışma çabaları ile ilgili şikayetler aldıklarını belirtti.

Yasağı açıklayan basın açıklamasında ise şunlar yer almıştı: “Bilgi Teknolojileri Bakanlığı Hindistan'ın egemenliği ve bütünlüğü, Hindistan'ın savunması, devletin güvenliği ve kamu düzenine zarar veren faaliyetlerde bulundukları için 59 uygulamayı engellemeye karar verdi."

29°
az bulutlu