banner23

banner24

Hollanda 'hacker'lara fidye ödenmesini engelleme yolunda

Fidye yazılımı saldırıları her geçen gün artarken Hollanda, şirketlerin fidye ödemesini engelleyecek adımlar atmaya hazırlanıyor.

SİBER GÜVENLİK 21.09.2021, 12:29
Hollanda 'hacker'lara fidye ödenmesini engelleme yolunda

Hollanda'da 'hacker'lar tarafından gerçekleştirilen siber saldırılar sonucunda talep edilen fidyenin ödenmemesine yönelik tartışmalar başladı.

Dutchreview sitesinde yer alan habere göre Hollanda yetkilileri, fidye yazılım saldırısına uğramış olması nedeniyle faaliyetleri duran şirketlerin saldırganlar tarafından talep edilen fidyeyi ödemesinin yasaklanması yönünde görüşmeler yapıyor. 

Habere göre Hollanda Adalet ve Güvenlik Bakanlığı tarafından tartışılan yasak, sadece sigortalı şirketleri kapsayacak ve sigorta şirketlerinin talep edilen fidyeleri ödemesi engellenecek.

Hollanda, yaşanan fidye yazılım saldırılarının sayısını azaltmak için başka yolları da araştırıyor. Haberde tüm şirketlerin fidye yazılımı saldırılarına karşı sigortasının bulunmaması gerekçesiyle güncel olarak sigorta şirketlerinin ödediği fidyeye odaklanılmış olmasının zor anlaşılır bir durum yarattığı da belirtildi.

banner34