İngiliz hükumeti ofansif siber güvenliğe ağırlık verdi

İngiltere Hükumeti, siber güvenlik için ofansif anlamda çalışmalarını artırdı. Çalışmalar sayesinde yetkinliğin artırılması amaçlanıyor.

SİBER GÜVENLİK 14.10.2020, 21:16 14.10.2020, 21:20
İngiliz hükumeti ofansif siber güvenliğe ağırlık verdi

İngiltere’nin en üst siber güvenlik yöneticisi yaptığı açıklamada, İngiltere’nin düşmanlarının yok edilmesi için siber güvenlikte ofansif çalışmalara ağırlık verileceğini duyurdu.

General Sir Patrick Sanders, gelişmiş bir siber güvenlik birimin kurulduğunu ve olası bir savaş durumunda İngiltere’nin düşmanlarının tespit edilip yok edileceğini belirtti. İngiltere Başbakanı Boris Johnson tarafından, İngiltere’nin hem savunma hem de saldırı anlamında siber gücünün artırılması için General Sanders’in görevlendiği belirtildi.

İngiltere siber güvenlikte "ofansif"

General Sanders, siber ordusunun yetkinliğini artırmak için GCHQ (İngiliz Siber Güvenlik ve İstihbarat Kurumu) tarafından desteklendiğini bildirdi.

Açıklamanın devamında İngiltere hedefli olan ve olabilme ihtimali olan hedeflere karşı siber ve askeri saldırıların yapılabileceği, hedeflerin imha edilebileceği aktarıldı.

Uzmanlar, kurulan bu yapının ABD Ulusal Siber Kuvvetlerine göre farklılık göstereceğini düşünüyor. Bununla birlikte İngiliz devletinin siber güvenlik alanında ofansif yönde önemli bir güce sahip olduğu aktarılıyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan uzmanlar, 2017 yılında İngiliz siber güvenlik ajanslarının terör örgütü DEAŞ’e karşı büyük saldırı yaptığını hatırlattı.

Siber operasyonların acil durumlarda nükleer durumlarda kullanılacak olan Chippenham yakınlarındaki, Corsham yakınlarında yürütüldüğü belirtildi.

Açıklamanın sonunda Birleşik Krallık Ordusu’nun sürekli olarak siber saldırı altında olduğu belirtildi. Düşmanlarının avantaj peşinde olduğunu aktaran General Sanders, kendilerine karşı her yolun denendiğini aktardı.

15°
parçalı bulutlu