banner23

banner26

banner24

banner25

İngiltere'den fidye yazılımı konusunda Rusya’ya uyarı

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, fidye yazılımı (ransomware) saldırılarının arkasındaki kişileri barındırma konusunda Rusya’ya bir uyarıda bulundu.

SİBER GÜVENLİK 12.05.2021, 22:53
İngiltere'den fidye yazılımı konusunda Rusya’ya uyarı
banner34

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, Ulusal Siber Güvenlik Merkezi’nin (NCSC) CYBERUK konferansında siber güvenlikle ilgili bir açılış konuşması gerçekleştirdi.

Konuşmasında fidye yazılımı (ransomware) saldırılarına değinen Raab, İngiltere’ye gerçekleştirilen bu saldırılardan dolayı mart ayında 80 okul ve üniversitede örgün eğitime geçişi geciktirdiğini açıkladı.

Devlet-düşman aktörleri ve suç çetelerinin toplumun ve demokrasinin temellerini baltalamak istediklerini söyleyen Dominic Raab, Rusya’yı harekete geçmeye çağırdı.

Rusya’nın “ellerini sallayıp onlarla hiçbir ilgisi olmadığını söyleyemez” ifadelerini kullanan İngiltere Dışişleri Bakanı, Rusya’nın devletle doğrudan bağlantılı olmasa bile, bu fidye yazılım çeteleri ve bireylerine müdahale etme sorumlulukları olduğunu vurguladı.

İngiltere’de bu yılın başlarında bazı okul ve üniversitelerin yüz yüze eğitime geçişinin aksamasının ardından Ulusal Siber Güvenlik Merkezi (NCSC), İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab’ın Rusya ile ilgili konuşmasını doğrular nitelikte bir uyarı yayınladı.

Yayınlanan uyarıda, ABD merkezli Colonial Pipeline şirketinin Amerika’nın doğu kıyısındaki yakıt ihtiyacının neredeyse yarısını karşılayan bir boru hattını kapatan büyük bir fidye yazılımı saldırısıyla uğraştıkları aktarıldı. NCSC, bu saldırının Rusya merkezli olduğuna inanılan DarkSide adlı bir suç örgütüyle bağlantılı olduğunu iddia etti.

Her ne kadar ABD’li yetkililer, Rus hükümetini doğrudan işin içinde olmakla suçlamadılarsa da eski ABD istihbarat yetkilileri, bu tür grupların en azından Rus istihbaratının veya siyasi liderlerin üstü kapalı onayı olmadan faaliyet gösteremeyeceklerini söyledi.

23°
parçalı az bulutlu