banner23

banner26

banner24

banner25

İngiltere, malware bulunan bilgisayarları öğrencilere dağıttı

İngiltere Eğitim Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi öğrencilere verilen dizüstü bilgisayarlarda malware (kötü amaçlı yazılım) olduğu ortaya çıktı.

SİBER GÜVENLİK 23.01.2021, 14:19
İngiltere, malware bulunan bilgisayarları öğrencilere dağıttı
banner34

İngiliz hükümeti tarafından KOVID-19 salgını boyunca uzaktan eğitim alan ve ihtiyacı sahibi olan öğrencilere ücretsiz dizüstü bilgisayar verildi. Bilgisayarların, uzaktan eğitimlere katılamayanlara ya da aile üyeleriyle bilgisayarları paylaşmak zorunda olan öğrencilere verildiği belirtildi. Ayrıca öğrencilere ücretsiz internet sağlanması için de İngiltere Eğitim Bakanlığı ve yerel servis sağlayıcılar anlaşma yaptı.

Öğrencilere malware yüklü cihazlar verildi

Bilgisayarların kullanıma alınmasından sonra bazı öğretmenler, hükümet tarafından verilen Windows yüklü bilgisayara kötü amaçlı yazılım bulaştığını fark etti. Bunun da öğrencilere bilgisayarların gönderimine devam edilirken fark edildiği kaydedildi.

İngiliz hükümeti tarafından şu ana kadar 800 binden fazla dizüstü bilgisayar ve tablet dağıtıldığı belirtildi. İngiltere Eğitim Bakanlığı, “Küçük sayıda cihazı etkileyen durumun farklındayız. Sorunu mümkün olan en kısa sürede çözmek için acil bir öncelikle araştırıyoruz.” şeklinde bir açıklama yapdı. Ayrıca, bilgi teknolojileri dairesinin konuyla ilgilendiği ve kötü amaçlı yazılımının çok yayılmadığına inanıldığı aktarıldı.

Bilgisayarlarda keşfedilen kötü amaçlı yazılımın isminin ise ‘Gamarue’ olduğu belirtildi. ‘Andromeda’ olarak da bilinen bu yazılımın Rus ve Doğu Avrupalı hackerler tarafından kullanıldığı aktarıldı. Söz konusu yazılımın yasa dışı siber suç pazarında satıldığı ve bir Teamviewer eklentisiyle hedef alınan bilgisayarların kontrol altına alınabildiği belirtildi.

Yazılımın keylogger (klavye dinleme), rootkit (kök kullanımı), Proxy sunucu kullanımı ve form yakalama gibi özelliklere de sahip olduğu kaydedildi. Bu da kullanıcıların bilgisayar üzerinde yaptığı her işlem, yazdığı her yazı ve ziyaret ettiği her internet sitesinin izlenebildiği anlamına geliyor.

Bunlara ek olarak yazılımın bilgisayar ayarlarını değiştirebildiği, kullanıcı bilgi ve belgelerini çaldığı belirtildi. Bilgisayara takılan USB disklere de zararlı yazılımın gönderilebildiği ve böylelikle başka bilgisayarlara da erişim sağlanabildiği aktarıldı.

20°
açık