banner23

banner24

İran'ın, Türkiye'ye yönelik siber saldırılarında artış

Türkiye'nin, İsrail ve BAE ilişkilerini düzeltme girişimleri, Türkiye'ye yönelik İran bağlantılı siber saldırılarda artışa sebep oldu.

SİBER GÜVENLİK 18.02.2022, 19:23
İran'ın, Türkiye'ye yönelik siber saldırılarında artış

İran, Türkiye ve İsrail'in yakınlaşmasından duyduğu rahatsızlığı, çeşitli operasyonlarla gösteriyor.

Suudi Arabistan merkezli Arab News'in haberine göre İran, Kasım 2021'den bu yana Türkiye'deki üst düzey kurumlara yönelik siber saldırılarını arttırmış durumda. 

Saldırıların arttırılmasına sebep olarak ise Türkiye'nin son dönemde İsrail, Suudi Arabistanve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile olan yakınlaşma girişimleri olarak görülüyor.

İran İstihbarat ve Güvenlik Bakanlığı ile bağlantısı olduğu iddia edilen MuddyWater siber korsan grubunun, kötü amaçlı PDF ekleri, link uzantıları ve benzeri yollar ile bu siber saldırılarda başı çektiği öne sürülüyor.

MuddyWater grubunun kötü amaçlı e-postaları, Sağlık ve İçişleri Bakanlığı'ndan gelmiş gibi göstermek için metinleri Türkçe kullandığı belirtildi.

10 Şubat'ta İran'ın nükleer programının mimarı Muhsin Fahrizade'nin İsrail tarafından öldürülmesinin ardından intikam almak isteyen İran'ın Türk vatandaşı da olan İsrailli işadamı Yair Geller'e suikast planı, MİT tarafından düzenlenen bir operasyonla suya düşürülmüştü.

MİT'in, İran istihbaratının İsrail vatandaşı da olan Galler’e yönelik suikast planını öğrenmesinin ardından MOSSAD ile de paylaştığı ve İki istihbarat örgütünün Ankara'da gerçekleştirdiği üst düzey katılımlı gizli toplantıda, Yair Geller'e yönelik suikastın 13 yıldır gerilimli olan, ancak son dönemlerde tekrar geliştirilmeye başlanan İsrail-Türkiye ilişkilerini yıpratmak ve Muhsin Fahrizade'nin intikamını almak için planlandığı değerlendirildi. 

banner34