banner23

banner24

İranlı bir grup 'hacker', ABD’li ve Avrupalı şirketlerin verilerini ele geçirdi

Bir grup İranlı 'hacker', ABD, Avrupa ve Ortadoğu merkezli bazı şirketlerin, sistemlerinde 2018'den beri var olan teknik güvenlik açıklarından yararlanarak verilerini ele geçirdi.

SİBER GÜVENLİK 07.10.2021, 11:32
İranlı bir grup 'hacker', ABD’li ve Avrupalı şirketlerin verilerini ele geçirdi

İranlı bir grup 'hacker'ın ABD, Avrupa ve Ortadoğu merkezli bazı şirketlerin verilerini sızdırdığı bildirildi.

Bloomberg Law'ın yayınladığı ve birkaç teknik uzmanın hazırladığı araştırma raporu, bir grup İranlı 'hacker'ın Dropbox bulut depolama ağındaki teknik güvenlik açıklarından yararlanarak özellikle iletişim ve havacılık endüstrisinden ABD, Avrupa ve Orta Doğulu çok sayıda şirketin önemli verilerini ele geçirdiğini ortaya koydu.

Şarkul Avsat'ın haberine göre, raporda 'hacker'ların tespit edilmekten kaçmak üzere sıradışı taktikler kullandığı ve 2018'den beri işlerini gizlice yürüten İran merkezli MalKamak adlı gruptan oluştuğu bilgisine yer verildi. Bu grubun aynı zamanda en kapsamlı gelişmiş tehdit operasyonlarından birinin alt kümesi olduğu düşünülüyor.

Araştırmacılar raporda, izinsiz girişlerin; itici gücün dikkatlice seçilmiş çok küçük bir hedef grubuna karşı siber casusluk olduğunu, araçlarının virüs yazılımı tarafından algılanmadan ağlar arasında yanal hareket ederek sistemlere gizlice girebildiğini gösterdiğine yer verdi.

Birkaç devlet kurumu, yasal ve teknik kuruluş; İran rejiminin Devrim Muhafızları ve bağlı kuruluşlarının destekleyici kampanyası kapsamında Batılı ülkeler ve şirketlere karşı bilgi 'hacker'lığı ve casusluk yeteneklerinin kullanabileceği konusunda uyarıyor.

İranlı 'hacker'ların, ABD kuruluşlarını hedef alarak çevrimiçi casusluk operasyonlarını hızlandırdığına dair iddialar ileri sürülüyor.

banner34