banner29

banner24

İranlı siber korsanlar ABD ve İsrail'deki uzmanları hedef aldı

İran hükümeti ile bağlantılı siber korsanların, ABD ve İsrail'deki üst düzey tıbbi araştırmacıları hedef aldığı tespit edildi.

SİBER GÜVENLİK 02.04.2021, 12:03
İranlı siber korsanlar ABD ve İsrail'deki uzmanları hedef aldı

İran rejiminin ABD ve İsrail'e yönelik saldırıları sanal ortamda da kendini gösterdi. 

Siber güvenlik grubu Proofpoint'in yayınladığı bir rapora göre, ''Phosphorous'' veya ''Charming Kitten'' olarak bilenen İran hükümeti ile bağlantılı siber korsanların hem ABD hem de İsrail'de genetik, nörolojik ve onkolojik çalışmalar yürüten 25 tıbbi araştırmacıyı hedef aldığı belirtildi.

İranlı siber korsanların, Microsoft oturum açma sayfası veya e-posta yoluyla tıbbi uzmanların kişisel hesap bilgilerini elde etmeye çalıştıkları tespit edildi. Raporun devamında İranlı siber korsanların Çin'in de desteği ile Avrupa'daki hastanelerin veri tabanlarına sızmaya çalıştığı vurgulandı. 

Geçtiğimiz yıl İran hükümeti ile yakın bağlarının bulunduğu bilinen Phosphorous hacker grubu, Münih Güvenlik Konferansı'na katılan yaklaşık 100 üst düzey yetkiliyi hedef almıştı.

Ayrıca bu grupların yurtdışında yaşayan İranlı muhaliflere yönelik siber operasyonları son aylarda artış göstermiş durumda.

Son olarak İranlı siber korsanların 2018 yılından bu yana Türkiye'nin de dahil olduğu 12 ülkede yaşayan 1000'den fazla muhalifin telefonuna çeşitli uygulamalar ve şüpheli e-postalar ile sızdığı bildirilmişti.

13°
parçalı az bulutlu