banner23

banner26

banner24

banner25

İsrail, siber tehdit grubuyla karşı karşıya

Araştırmacıların gözlemleri sonucunda, Agrius siber tehdit grubunun İsrail'in hedeflerini tehlikeye attığı öğrenildi.

SİBER GÜVENLİK 27.05.2021, 11:12
İsrail, siber tehdit grubuyla karşı karşıya
banner34

Agrius isimli yeni siber saldırı grubu, İsrail hedeflerine karşı zararlı saldırılar düzenliyor. 

Threat Post tarafından yapılan habere göre Sentinel Labs araştırmacıları, 2020'den beri Agrius'un İsrail'deki operasyonlarını izliyor ve grubun fidye yazılımın işlevselliğini içeren Apostle isimli kötü amaçlı yazılımını gözlemlediler. Araştırmacılar saldırıların, Deadwood veya Detbosit olarak adlandırılan ve İranlı tehdit grubuyla teyit edilmemiş bağlantıları olan ikincil kötü amaçlı yazılım kullanılarak gerçekleştirildiğini söyledi.

Analistler Agrius'un yaklaşımının basit casusluk faaliyetlerinden, kurbanlardan çalınan verileri karşılığında (veriler yok edilmiş olsa bile) para istemeye kaydırdığını söylüyor. 

Sentinel Labs tarafından yapılan açıklamada, "İlk bakışta bir fidye yazılımı saldırısı gibi görünen şeyin analizi, İsrail hedeflerine karşı yönelik bir dizi yıkıcı saldırıda kullanılan yeni silecek türlerini ortaya çıkardı. Saldırıların arkasındaki operatörler, faaliyetlerini kasıtlı olarak fidye yazılımı saldırıları olarak gizlediler. Bu da mali olarak motive edilen gruplar için alışık olanmayan bir durumdu. Bunu ve bilinen hedeflerin doğasını göz önünde bulundurarak grubun ulus devletli bir saldırı grubu olduğunu değerlendiriyoruz." ifadeleri kullanıldı.

15°
açık