banner23

banner26

banner24

banner25

İsrailli siber güvenlik firması, Suudi Arabistan'a ''casus'' yazılım satıyor

İsrailli siber şirket Quadream'in, 2019'dan bu yana Suudi Arabistan'a ''casus'' yazılım satışı gerçekleştiriyor.

SİBER GÜVENLİK 09.06.2021, 12:43
İsrailli siber güvenlik firması, Suudi Arabistan'a ''casus'' yazılım satıyor
banner34

İsrail ve Suudi Arabistan, dolaylı yollardan ilişkilerini sürdürmeye devam ediyor.

Haaretz'in haberine göre Tel Aviv merkezli siber şirket Quadream, 2019'dan bu yana Suudi Arabistan'a ''casus'' yazılım satışı gerçekleştiriyor. Suudi Arabistan'ın Quadream'dan özellikle ülke içindeki ve dışındaki muhaliflerin mobil uygulamalarını izlemek için yardım aldığı belirtildi. Şirketin birçok faaliyetine rağmen resmi bir internet sitesinin bulunmadığa ve başkentteki ofisinde siber faaliyetlere dair tabela dahi olmadığı bildirildi.

İsrailli emekli asker ve istihbaratçılar tarafından 2016 yılında kurulan Quadream'ın, casus yazılım benzeri siber ürünlerini Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nde faaliyet gösteren InReach üzerinden pazarladığı da ifade edildi. Firmanın temel çalışma konularını ise mobil uygulamaların hacklenmesine yönelik olduğu ve Suudi Arabistan'ın özellikle bu konuda Quadream'dan destek aldığı ifade edildi.

Aralık 2020'de İsrailli siber güvenlik firması Cellebrite, en güvenilir iletişim kanallarından biri olarak kabul edilen Signal'i hackleyebileceklerini belirtmiş ve bu hackleme teknolojisinin satışa hazır olduğunu açıklamıştı. 

22°
parçalı az bulutlu