banner23

banner26

banner24

banner25

İstihbaratçı senatörden “ABD’ye siber saldırı” açıklaması

Tarihinin en büyük siber saldırısına maruz kalan ABD’de gündem değişmiyor. Senato İstihbarat Komitesi Başkanı, saldırı sonrasında ABD’nin misilleme yapması gerektiğini açıkladı.

SİBER GÜVENLİK 20.12.2020, 13:51
İstihbaratçı senatörden “ABD’ye siber saldırı” açıklaması
banner34

Florida Cumhuriyetçi Senatörü Marco Rubio, ABD’de birçok devlet kurumu ile özel firmayı etkileyen saldırı sonrasında karşı saldırı yapılacağına dair söz verdi. Konuyla ilgili yaptığı bir açıklamada “Saldırı için kullanılan yöntemler Rusların yöntemleriyle tutarlı.” diyen Rubio, tam olarak saldırının kimin tarafından yapıldığının da öğrenilmesi gerektiğini söyledi.

Sadece yaptırımların yeterli olmayacağını söyleyen senatör, misilleme saldırıların yapılması gerektiğini savundu.

İç Güvenlik Bakanlığı da saldırıların geçtiğimiz mart ayında başladığını, saldırganların da sabır, iyi kaynaklara sahip ve odaklanmış bir düşman olduğunu duyurdu.

Geçtiğimiz günlerde yapılan saldırılarda SolarWinds sistemlerini kullanan kurumlar hacklenmiş ve yüksek boyutta veri çalınmıştı. Uzun süreli bir işlem olduğu belirtilen saldırı sonrasında, nükleer verilerin bulunduğu sistemler de hackerlar tarafından ele geçirilmişti. Bunun açığa çıkmasından sonra ABD'de panik havası yaşanmıştı.

11°
açık