banner23

banner24

Japonya siber güvenlik birimlerini artıracak

Japon yetkililer, son zamanlarda gittikçe artan siber tehditlerin de etkisiyle siber güvenlik birimlerindeki personel sayısını artırmayı planlıyor.

SİBER GÜVENLİK 04.07.2021, 16:11
Japonya siber güvenlik birimlerini artıracak

Japonya Savunma Bakanlığı, aralarında Çin ve Rusya kökenlilerin de yer aldığı siber saldırıların artması sonrasında siber güvenlikle ilgili personel sayısını artırma kararı aldı.

Nikkei Asia sitesinde yer alan haberde, artan tehditler sebebiyle Japonya’nın siber güvenlik alanında daha fazla personel istihdam edeceği ifade edildi. Bakanlık, siber tehditlerle mücadele etme amacıyla özel sektörden de alım yaparak personel alımını artırmayı planlıyor. 2020 mali yılı sonu itibariyle Japonya Öz Savunma Kuvvetlerinde bu alanda yaklaşık 660 personel yer aldı. Planlar, bu sayının 2023 mali yılına kadar bin kişinin üzerine çıkarılmasını öngörüyor.

Japon Öz Savunma Kuvvetleri’nin iletişim ağına yapılacak bir saldırı Japonya genelinde konuşlanmış birimlerin faaliyetleri için sıkıntı oluşturabileceği veya bu faaliyetlerin durmasına sebep olabileceği gibi ulusal savunmayla ilgili gizli bilgilerin de yanlış ellere geçmesine sebep olabilir. Bakanlık bu bağlamda siber savunmayı nicelik ve nitelik açılarından güçlendirmeye çalışıyor. Japon savunma kuvvetlerinin sistemlerini koruyan 660 kişilik güvenlik gücünün Mart 2022 tarihiyle birlikte 800’e çıkarılması bekleniyor.

Savunma Bakanlığı dışarıdan uzman arayışına da devam ediyor. Bu amaçla Nippon Telegraph and Telephone ile LAC'den danışmanlar tutuldu. Danışmanlar, kendi şirketlerinin çalışanları olarak kalmaya devam ederken haftada 2-3 gün bakanlıkta çalışacaklar.

banner34