banner23

banner26

banner24

banner25

JetBrains firması ABD altyapısına sızma noktası olarak görülüyor

Rusya merkezli JetBrains firması, Amerika Birleşik Devletleri altyapısına sızma olayları açısından inceleniyor.

SİBER GÜVENLİK 08.01.2021, 20:11
JetBrains firması ABD altyapısına sızma noktası olarak görülüyor
banner34

ABD’li yetkililerin, yazılım şirketi JetBrains'in Rusya'nın ABD federal kurumlarını, özel şirketlerini ve altyapısını geniş kapsamlı şekilde hack'lemedeki rolünü inceledikleri açıklandı.

Güvenlik uzmanları tarafından müdahalenin ABD ağlarına yönelik en büyük sızma faaliyeti olabileceği vurgulanıyor. Fortune 100 listesindeki 79 şirketin müşterisi olduğu JetBrains, 300 bin işletmede geliştiriciler tarafından kullanılıyor.

The Globe and Mail sitesinde yer alan haberde, müfettişlerin TeamCity adında yazılımcıların yazılım kodlarını piyasaya sürmeden önce test etmelerine ve değiştirmelerine imkân tanıyan bir JetBrains yazılım ürününü inceledikleri bilgisi aktarıldı.

Siber güvenlik uzmanlarının görüşlerine göre, TeamCity ile anlaşarak veya müşterilerin aracı kullanma biçimindeki boşluklarından yararlanarak Rus bilgisayar korsanlarının sayısız JetBrains müşterisinin dikkatini çekmeden “back doors” yerleştirmiş olabilecekleri belirtildi. Bu hafta içerisinde ABD Ulusal İstihbarat Direktörlüğü Ofisi, FBI, İç Güvenlik Bakanlığı ve Ulusal Güvenlik Dairesi tarafından, saldırının arkasında büyük olasılıkla Rusya’nın olduğuna yönelik ortak bildiri yayınlandı ancak detaylı bilgi verilmedi.

28°
açık