banner23

banner26

banner24

banner25

Kaspersky, ABD'nin tehdit listesine girdi

Rusya merkezli güvenlik şirketi Kaspersky, ABD'nin güvenlik açısından tehdit oluşturan şirketler listesine dahil edildi.

SİBER GÜVENLİK 27.03.2022, 10:42
Kaspersky, ABD'nin tehdit listesine girdi
banner34

ABD, Rusya'ya yönelik yaptırımlarına farklı alanlarda devam ediyor. 

Bloomberg sitesinde yer alan habere göre Rusya merkezli güvenlik şirketi Kaspersky de ABD'nin güvenlik açısından tehdit oluşturan şirketler listesindeki yerini aldı.

Kaspersky'nin listeye eklenmesiyle Çinli telekomünikasyon şirketlerinin yoğun olduğu listeye ilk kez bir Rus şirketi dahil edilmiş oldu.

Listeye China Telecom (Americas) Corp ve China Mobile International USA de eklendi.

Şirkete dahil edilen şirketler, ekipman veya hizmet satın alma noktasında federal destekten mahrum kalıyor. 

ABD'den yapılan açıklamada bu işlemin, "Amerika'nın iletişim ağlarını ulusal güvenlik tehditlerine karşı güçlendirme” çabalarından biri olduğu aktarıldı. 

400 milyondan fazla kullanıcıya ve 240 binden fazla şirkete siber alanda güvenlik sağladığını öne süren Kaspersky, çeşitli araştırmalarıyla siber güvenliğe ilişkin çok sayıda duruma ışık tutuyor. Şirketten yapılan açıklamada ABD Federal İletişim Komisyonu'nun  (FCC) bu kararından dolayı hayal kırıklığı yaşandığı belirtildi. Açıklamada, "Kaspersky, ortaklarına ve müşterilerine ürünlerinin kalitesi ve bütünlüğü konusunda güvence vermeye devam edecek." ifadelerine yer verildi.

16°
parçalı az bulutlu