Kitapyurdu’ndan hack iddialarına ilişkin açıklama

Çevrimiçi kitap alışveriş sitesi Kitapyurdu, sosyal medyaya yansıyan hack iddiaları için açıklama yaptı.

SİBER GÜVENLİK 22.02.2021, 16:55
Kitapyurdu’ndan hack iddialarına ilişkin açıklama

Kitap alışverişi yapanların tercih ettiği Kitapyurdu'nun hacklendiği iddia edildi. Ele geçirilen kullanıcı bilgileri için de Telegram üzerinden paylaşım yapıldığı iddiası ortaya atıldı. Hatta bir kullanıcı siteyi hacklediğini iddia eden hackerla konuştuğunu ve hackerın “Kapitalizme karşı zenginlerden alıp fakirlere dağıttığını” söyleyen ekran görüntüsünü paylaştı.

İddiaya göre kullanıcıların alışveriş sitesi üzerinde sahip oldukları ödül puanları da kitap alışverişi için kullanıldı. Açığa çıkan kullanıcı bilgisi sayısı binlerle ifade edildi.

Bu iddialardan sonra Kitapyurdu sosyal medya hesapları üzerinden açıklama yaptı. Açıklamada Kitapyurdu’nun hacklendiği ve bilgilerin ele geçirildiği iddialarının asılsız olduğu duyuruldu. Ayrıca Kitapyurdu’nda kredi kartı bilgilerinin saklanmadığı bilgisi paylaşıldı.

Açıklamada, kullanıcı parolalarının MD5 şifrelemesi ile korunduğu, sahte site ve phishing (oltalama) saldırılarıyla zayıf parola kullanımının birçok site için tehlike oluşturduğu belirtildi.

Kullanıcı hesaplarının zayıf parola ve tekrar eden kullanım nedeniyle tehlike yaşayabileceği aktarıldı.

Açıklamanın sonunda Kitapyurdu’nda gerekli güvenlik önlemlerinin alındığı, gerektiği noktalarda da yeni teknolojilerin kullanıldığı belirtildi.

parçalı bulutlu