banner23

banner24

Kızılhaç’a siber saldırı

Kızılhaç'a yapılan fidye yazılımı saldırısında 500 binden fazla kişiye ait kişisel bilgiler siber saldırganların eline geçti.

SİBER GÜVENLİK 21.01.2022, 10:39
Kızılhaç’a siber saldırı

Kızılhaç'a yapılan siber saldırıda, çok sayıda kişinin kişisel bilgileri ele geçirildi.

Cybersecurity-insiders sitesinde yer alan habere göre söz konusu siber saldırıda, 500 binden fazla kişiye ait kişisel bilgiler siber saldırganlar tarafından ele geçirildi.

 Çalınan bilgilerin içerisinde Tonga volkanik patlaması gibi doğal afetler esnasında ortadan kaybolan kişilere ve ayrılmış ailelere ait bilgilerin de bulunduğu aktarıldı.

Siber saldırının kuruluşa ait verileri depolayan ve yöneten İsviçre merkezli bir BT şirketi üzerinden gerçekleştirildiği belirtildi.

Kızılhaç 

Kızılhaç Örgütü en büyük uluslararası örgüttür. Üye sayısı 250 milyonu aşan örgütün yıllık bütçesi 25 milyar doların üzerindedir. Hizmet verdiği yüksek hümanist idealler hemen hemen tüm dünyada benimsenmektedir.  Bugün (2006) tüm dünyada 189 ülkede Kızılhaç ve Kızılay örgütleri vardır.

Kızılhaç fikrinin babası Henri Dunant’tır. Dunant 1857’de Kuzey İtalya’daki Solferino savaşı sırasında çarpışmalar sona erdikten sonra savaş alanını gezerken orada kaderine ve ölüme terk edilmiş yerde yatmakta olan yüzlerce, binlerce yaralı askerin durumu onu o kadar etkiler ki,   savaş zamanlarında önyargısız ve tarafsız bir şekilde bu insanlara yardım sunabilecek eğitimli gönüllü grupların oluşturulması önerisini getirir. Önerisinin kabul edilmesi üzerine 1863 yılında Cenevre’de bir komisyon kurulur ve ertesi yıl bu komisyon Uluslararası Kızılhaç Komitesi’ne dönüştürülür.

1864 yılında Kızılhaç beyaz fon üzerine kızıl bir haç işaretinden oluşan amblemini belirler (İsviçre bayrağının renkleri yer değiştirmiş hali). Daha sonra Kızılay amblemi de benimsenir.  2005 yılında ise onu Kızıl Kristal amblemi izler.
 

1864’ten 1949’a kadar 4 Cenevre Sözleşmesi imzalanmıştır. Bu sözleşmeler savaş meydanındaki yaralıların tedavi tüzüğünü belirlemekte ve gerek savaş gerekse de barış dönemlerinde Kızılhaçın aktivitelerini kapsamaktadır.

O günden bu yana dünyanın en büyük insani örgütü olarak gelişen Kızılhaç iki ana uluslararası örgütü ve 186 ülkede faaliyet sürdüren ulusal dernekleriyle tüm dünyada milyonlarca insana yardım sunmaktadır.

Uluslarası Kızılhaç Komitesi’nin misyonu insan yaşamı ve onurunu korumak ve tüm dünyada savaş ile iç çatışma kurbanlarına yardım etmektir. Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu ise hümanizmin gücünü harekete geçirerek tüm dünyada güçsüz ve yardıma muhtaç insanların yaşamını iyileştirmektir.

banner34