banner23

banner26

banner24

banner25

Kötü amaçlı SSL kullanımında artış yaşanıyor

Kullanıcıların tarayıcıları ve ziyaret edilen internet sitesi arasındaki veriyi şifreleyen SSL, hackerların tehlikeli saldırılarına sahne oluyor.

SİBER GÜVENLİK 01.12.2020, 13:04
Kötü amaçlı SSL kullanımında artış yaşanıyor
banner34

Zscaler tarafından 6.6 milyar güvenlik tehdidi analiz edildi. Bu analizden sonra 2020’nin ilk 9 dokuz ayında yapılan saldırıların yüzde 260 oranında artış yaşadığı kaydedildi. Özellikle ransomware (fidye yazılımı) saldırılarında yüzde 500 artış bulunuyor.

Herkes SSL alabilir, önemli olan adres

Bu saldırılarla birlikte SSL odaklı yapılan saldırıların da artış yaşadığı belirtiliyor. Gizliliği ve güvenliği sağlayan SSL, internet tarayıcıları tarafından da önemseniyor. Ziyaret edilen internet sitelerinin kullandığı sertifikalara göre “güvenli” ya da “güvenli değil” uyarıları çıkıyor.

Ancak bu SSL sertifikalarına sahip olmak hiç zor değil. Ücretsiz olarak da temin edilebilen SSL sertifikaları, kötü amaçlı sitelere yüklenerek ziyaretçilere güvenli izlenimi veriliyor.

Bu nedenle ziyaret edilen internet sitesinin başlığı yerine adres çubuğa bakmakta yarar var. Değiştirilmiş harf ya da aldatıcı alan adlarıyla alınacak olan ücretsiz ya da uygun fiyatlı SSL’ler, kullanıcıların dikkatinden kaşıyor.

20°
açık