banner23

banner24

Kötü amaçlı yazılımların yüzde 75'i e-posta ile yayılıyor

HP Wolf Security'nin hazırladığı raporda, sızıntı işlemlerinin artışına yer verilirken kötü amaçlı yazılımların yüzde 75'inin e-posta yoluyla yayıldığı aktarıldı.

SİBER GÜVENLİK 29.07.2021, 11:04
Kötü amaçlı yazılımların yüzde 75'i e-posta ile yayılıyor
banner46

HP Wolf Security tarafından hazırlanan bir raporda, 2021 yılının ilk altı aylık periyodunda yayılan kötü amaçlı yazılımların veya başka siber tehditlerin yüzde 75'inin mail yolu ile kullanıcılara ulaştığı kaydedildi.

ZDNet sitesinde yer alan habere göre  2021 yılının ilk yarısında, yeraltı internet forumları ve dosya paylaşma sitelerinden "hack'leme" amacıyla kullanılabilecek araçların indirilme oranlarında, 2020 yılının ikinci yarısına kıyasla yüzde 65'lik bir artış gözlemlendi.

Kötü amaçlarla kullanılabilecek araçların yeraltında yayılmasının siber aktörlerin daha yüksek tehlike arz etmesine neden olduğu aktarıldı.

Phishing (e-posta yolu ile oltalama) saldırıları esnasında saldırganların kullandığı kötü amaçlı eklenti dosyalarının çoğunlukla; arşif dosyaları, elektronik tablolar, dokümanlar ve yürütülebilir dosyalar olduğunu tespit edildi. Ayrıca tespit edilen kötü amaçlı yazılımların yüzde 35'ine daha öncesinde rastlanılmamış olduğu da belirtildi.

banner34
19°
parçalı bulutlu