banner23

banner26

banner24

banner25

Kuzey Kore kazanç sağlamak için Güney Kore’yi hackliyor

Güney Kore hükümetine yakın kaynaklara göre Kuzey Kore, Güney Kore’nin finans ve altyapı sistemlerini hedef alarak kazanç elde etmeye çalışıyor.

SİBER GÜVENLİK 03.02.2021, 11:27
Kuzey Kore kazanç sağlamak için Güney Kore’yi hackliyor
banner34

Güney Kore’de kamu sistemlerine 2020 yılında günde ortalama 1.5 milyon siber saldırı yapıldığı kaydedildi. Bu yüksek sayının sadece Kuzey Koreli hackerlara ait olduğu belirtildi. Son 4 yılda saldırıların arttığı ve Kuzey Koreli hackerların gelir elde etmek amacıyla para çaldığı da aktarıldı.

Kuzey Kore’nin KOVID-19 salgını nedeniyle sınırları kapatmasından sonra döviz sıkıntısı çektiği ve ekonomik sıkıntıların baş gösterdiği belirtildi. Güney Koreli uzmanlar da Kuzey Kore’nin gerekli dövizi elde edebilmek için Güney Kore’nin hedef alındığını aktardı.

Güney Ulusal İstihbarat Servisi’nin yaptığı çalışmada da Kuzey Kore’den yapılan siber saldırıların yüzde 40 oranında finans sistemleri olduğu kaydedildi.

Kuzey Koreli hackerlar 2016’da Bangladeş Bankası’ndan da 80 milyon dolar parayı çalmıştı. 2017’de de WannaCry isimli ransomware (fidye yazılımı) ile ABD ve Japonya sistemleri hedef alınmıştı.

21°
açık