Livecoin, saldırıya uğradıktan sonra hizmetlerini kapattı

Rusya merkezli Livecoin, siber saldırıya uğradıktan sonra hizmetlerini sonlandırdığını duyurdu. Kullanıcılarına son çağrı yaptı.

SİBER GÜVENLİK 20.01.2021, 18:32
Livecoin, saldırıya uğradıktan sonra hizmetlerini kapattı

Livecoin geçtiğimiz aralık ayında yaşadığı siber saldırı sonrasında hizmetlerine ara vermişti. Yeni alınan kararla birlikte hizmetlerin tamamen durdurulmasına karar verildi. Kullanıcılara 17 Mart tarihine kadar paralarını almaları için başvurması yönünde çağrı yapıldı.

Livecoin’e ait sunucuların geçtiğimiz ay hackerlar tarafından ele geçirildiği, firmanın kontrolü kaybettikten sonra hackerların kur oranlarında değişiklik yaptığı kaydedildi. Hackerların Bitcoin için olan kuru 450 bin dolara ve Ethereum için olan kuru 15 bin dolara yükselttiği belirtildi. Sonrasında hackerların hesaplarda bulunan kripto paraları bozdurduğu ve kâr ettiği aktarıldı.

Firma sunucuların kontrolünü tekrardan sağladı. Ancak yapılan açıklamada “Servisimiz teknik ve mali olarak büyük zarar gördü. Bu koşullarda faal iş yapmaya devam etmenin yolu yok. Bu yüzden işi bitirmek ve kalan parayı müşterilere ödemek için zor bir karar alıyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Şirketin internet sitesine erişim yapılmak istendiğinde aşağıdaki mesaj görülüyor.

'Planlı bir saldırı'

Şirket yöneticileri, yapılan saldırının planlı olduğunu ve sunucuların kontrolünün kaybedildiğine dair açıklama yaptı. Bitcoin’in fiyatı artış yaşarken saldırının yapıldığı belirtildi.

Şirketin elinde bulunan mevduatın yüzde 100’ünün iade edileceğine dair kuşkular da bulunuyor. Hatta saldırının şirket sahipleri tarafından düzenlendiği ve bir tür dolandırıcılık yapıldığı da iddialar arasında.

Kullanıcıların paralarını almak isterken dolandırıcılara dikkat etmesi gerektiğine dair açıklamada da şirket tarafından yapıldı. İçerde kalan para için herhangi ödeme yapılması gerekmediği ve prosedürün takip edilerek ödemenin yapılacağı aktarıldı. Prosedürün de kullanıcıların güvenliği açısından kimlik belirlenmesi olduğu belirtildi.

parçalı bulutlu