banner23

banner26

banner24

banner25

Microsoft'tan tarayıcılara kötü amaçlı yazılım uyarısı

Microsoft, arama motorlarını tehdit eden kötü amaçlı yazılım için uyarıda bulundu. Tehditten etkilenen kullanıcıların tarayıcıları tekrar kurmaları önerildi.

SİBER GÜVENLİK 19.12.2020, 16:23
Microsoft'tan tarayıcılara kötü amaçlı yazılım uyarısı
banner34

Microsoft’un Perşembe günü tarayıcıların sunduğu arama sonuçlarının arasındaki reklamlara sızan yeni bir kötü amaçlı yazılım konusunda uyarıda bulundu. Kötü amaçlı yazılımdan etkilenen internet tarayıcılarının arasında Google Chrome, Microsoft Edge, Yandex Browser ve Mozilla Firefox yer alıyor.

Haktechs tarafından yapılan habere göre bir tehdit grubu, 2020 yılının mayıs ayından beri aktif olarak gelişmiş bir kötü amaçlı yazılımın yayılmasını sağlıyordu. Yayılması sağlanan kötü amaçlı yazılım, tarayıcıları etkilemekteydi. 2020 yılının ağustos ayında kötü amaçlı yazılım günde 30 bin farklı sisteme bulaşabiliyordu.

Redmond Tech’in topladığı verilere göre, kötü amaçlı yazılım mayıs ve eylül ayları arasında Raymond Tech tarafından yüz binlerce defa tespit edildi. Tespit edilen kötü amaçlı yazılımlar dünya çapında yayılmış olsa da Avrupa, Güney Asya ve Güney Doğu Asya’da yoğunluk göstermekteydi.

Silip tekrar kurmak bir çözüm olabilir

Adzorek isimli kötü amaçlı yazılım bir sisteme bulaşması durumunda tarayıcı seçenekleri hakkında varsayılan anasayfayı değiştirmek, tarayıcı eklentileri eklemek, varsayılan arama motorunu değiştirmek gibi çok sayıda değişiklik yapabilmekte.

Microsoft kötü amaçlı yazılımdan etkilenen kullanıcılarına kullandıkları internet tarayıcısını kaldırıp sonrasında tekrar kurmalarını önerdi.

24°
açık