banner23

banner26

banner24

banner25

Microsoft, Türkiye'de insanları takip eden casus yazılımı engelledi

ABD merkezli teknoloji şirketi Microsoft, İsrail'e bağlı Candiru isimli hacker şirketinin içinde Türkiye'nin de bulunduğu pek çok ülkeden yüzlerce insanı takip eden casus yazılımını engellediğini açıkladı.

SİBER GÜVENLİK 16.07.2021, 15:25
Microsoft, Türkiye'de insanları takip eden casus yazılımı engelledi
banner34

Microsoft, insanları takip eden İsrail merkezli bir casus yazılımı engellediğini duyurdu.

Şarkul Avsat'ın haberine göre, dünyada yüzlerce insanı takibe alan yazılımın özellikle insan hakları aktivisti, gazeteci, akademisyen ve siyasetçileri takip ettiği belirtildi.

Toronto Üniversitesi'nden Citizen Lab ile birlikte çalıştıklarını açıklayan Microsoft, söz konusu yazılımın Türkiye dışında Filistin, İsrail, İran, Lübnan, Yemen, İspanya, Birleşik Krallık, Ermenistan ve Singapur’daki hedeflere de "saldırdığını" duyurdu.

Haberin devamında, casus yazılımın Uluslararası Af Örgütü ve Black Lives Matter (Siyah Yaşamlar Önemlidir) gibi kuruluşların internet sitelerini saklanmak amacıyla kullandığı belirtildi.

Microsoft ve Citizen Lab'în açıklamasında yazılımın hükümetlere ve güvenlik güçlerine satıldığına dikkat çekilirken bunun şeffaf olmadığına da değinildi. 

Candiru, müşterilerine 10 farklı cihazı takip için 16 milyon avro teklif etti

Microsoft’un resmî blogunda yer alan makaleye göre, yazılım bazı hükümetler tarafından siviller üzerinde kullanıldı. Makalede ayrıca özel sektördeki şirketlerin siber silah geliştirip satmasının; insanlar, işletmeler ve hükümetler için çok tehlikeli olduğu kaydedildi.

Citizen Lab ise Candiru şirketinin müşterilerine 16 milyon avro karşılığında istediği herhangi bir ülkedeki mobil cihazlar, bilgisayarlar ve bulut depolama sistemleri gibi 10 farklı cihazı takip etme teklifi sunduğunu açıkladı.

23°
açık