banner23

banner26

banner24

banner25

Microsoft ve Windows 10’dan 2021’de neler bekleniyor?

2021 yılı içinde Microsoft’un Windows ve diğer yazılımları için bazı yenilikleri duyurması bekleniyor.

SİBER GÜVENLİK 11.01.2021, 11:50
Microsoft ve Windows 10’dan 2021’de neler bekleniyor?
banner34

Önde gelen teknoloji firmalarından biri olan Microsoft, 2021 yılı için de önemli planlara sahip. Daha önceden duyurulduğu üzere Windows 11’i duyurmayacak olan Microsoft, Windows 10 21H1 güncellemesiyle öne çıkacak. Bu da kullanıcıların yeni lisans almadan yenilikleri ve güncellemeleri alacağı anlamına geliyor.

Windows 10 21H1 geliyor

Windows 10 21H1 güncellemesinin önümüzdeki bahar aylarında kullanıcılarla ulaştırılması bekleniyor. Bu güncellemenin kullanıcılarda 19403 sürüm numarasıyla cihazlara gönderileceği belirtiliyor. Bu güncellemede kalite artırımı, hata düzeltmeleri ve güvenlik önlemlerinin yer alacağı aktarılıyor.

Windows 10X için geri sayım

2021 için öne çıkan bir diğer gelişmenin Windows 10X olacağı belirtiliyor. Windows 10 21H1 güncellemesinden sonra çift ekranlı sistemlere Windows 10X sürümünün duyurulacağı aktarılıyor. Çift ekranlı modellerden sonra tek ekranlı modellerde de Windows 10X kullanılacağı belirtiliyor. Özellikle giriş ve orta segment ürünlerinde, öğrencilere hitap eden modellerde kullanılmaya başlandığı ve 600 dolar fiyat etiketiyle bu ürünlerin satışta olacağı aktarılıyor.

Son baharda Windows 10 21H1 'Sun Valley' geliyor

İçinde bulunduğumuz yıl içinde bir diğer gelişmenin Windows 10 21H2 ‘Sun Valley’ olacağı belirtiliyor. Önümüzdeki son baharda kullanıcılara ulaştırılacağı belirtilen sürümün, yeni arayüz tasarımına sahip olacağı aktarılıyor. Özellikle Başlat Menüsü, Görev Çubuğu, Eylem Merkezi ve diğer yazılımların güncelleneceği belirtiliyor.

Cloud PC bulut sistemleri öne çıkaracak

Sistem yöneticileri ve firmalar için öne çıkan özellik ise ‘Cloud PC’ oldu. Bulut sistem üzerinden çalıştırılacak olan son kullanıcıya yönelik Windows 10 cihazlarla birlikte uzaktan çalışma sisteminin daha kararlı çalışması sağlanacak. Yüksek performans ve mobilite gerekli olduğu zamanlarda Cloud PC kullanımı öne çıkacağı belirtiliyor. Bulut sistemlerinin yüksek performans ve depolama kapasitesi bu özelliğin en büyük avantajlarından biri olarak görülüyor.

Son olarak Windows’un Android uygulamalarını çalıştırabilmek için çalışma yürüttüğü ve Surface isimli dizüstü bilgisayar modeli için yeni modellerin geleceği aktarılıyor. Bu modeller de AMD işlemcilerinin kullanılması bekleniyor.

24°
az bulutlu