banner23

banner24

Microsoft "yeni fidye yazılımı" konusunda uyarıyor

Microsoft gelen arama bildirimleri ve Android’in ana ekran tuşundan faydalanan yeni bir kötü amaçlı yazılım (Malware) türü konusunda uyardı.

SİBER GÜVENLİK 12.10.2020, 18:20
Microsoft "yeni fidye yazılımı" konusunda uyarıyor
banner46

Beliren yeni kötü amaçlı yazılımın (Malware) “MalLocker.B” olarak anılan ve Android aygıtlarını etkileyen yazılım ailesine ait olduğu düşünülüyor. “Ransomware” olarak anılan fidye yazılımları kullanıcının belirlenen fidye tutarını ödeyene kadar kullandığı aygıtı kilitleyerek etkisiz hale getiriyor.

The Hackernews tarafından yapılan habere göre sektörler arasındaki kritik altyapılarda gözlemlenen fidye yazılım saldırısı sayısı günlük olarak yılın ilk yarısına göre son üç ayda yüzde 50 oranında artış gösterdi.

Microsoft tarafından fark edilen kötü amaçlı yazılımı kasti bir şekilde tanımlanmış anlamsız değişkenler içerdiği için oldukça karışık ve okuması zor bir halde. Ayrıca yazılımın içerdiği “junk code” yani anlamsız kod kısmından dolayı yazılımın analiz edilmesi zorlaştırılmış bir durumda bulunuyor. Anlamsız değişkenler ve kodlar ile kötü amaçlı yazılım gerçek amacını gizlemeyi hedefliyor.

Microsoft 365 araştırma ekibinin belirttiğine göre yeni mobil fidye yazılımı önemli bir bulgu çünkü yeni fidye yazılımı daha önceden görülmemiş davranışlar sergiliyor bu yüzden diğer fidye yazılımlarını takip edebilmenin de kapısını açabilir.

banner34
15°
açık