banner23

banner24

MuddyWater, Orta Doğu’daki Telekom firmalarını hedef aldı

İran destekli olduğu belirtilen MuddyWater hacker grubunun, Orta Doğu'daki telekomünikasyon firmalarını hedef aldığı söyleniyor.

SİBER GÜVENLİK 24.10.2020, 11:41
MuddyWater, Orta Doğu’daki Telekom firmalarını hedef aldı

İran tarafından desteklendiği belirtilen MuddyWater’ın yeni saldırılara başlayacağına dair haberler gelmişti. Bu habere Savunmatr’de yer vermiştik. Şimdi hacker grubundan yeni bir haber geldi. Orta Doğu’daki devletlerin telekomünikasyon operatörlerini farklı yollarla hedef aldığı belirtiliyor. Özellikle hükümetlere bağlı olan operatörlerin hedef alındığı aktarılıyor.

Hedefte Türkiye de var

Symantec tarafından araştırmaya göre grubun hedef aldığı ülkeler arasında Irak, Kuveyt, BAE ve Türkiye bulunuyor. Bu saldırılarla grubun stratejik bilgiler elde etmeyi istediği aktarılıyor.

Adı geçen grubun hedef aldıkları sistemleri kullanılamaz hale getirdiği biliniyor. Ancak en büyük amacın hassas verilerin casusluğu olduğu da belirtildi. Grubun MuddyWater ya da Seedworm ismiyle bilindiği aktarıldı.

Grubun saldırılarında en çok malware (kötü amaçlı yazılım) kullandığı belirtiliyor. Ayrıca saldırılar için yeni yollar ürettiği de belirtiliyor. Grubun .NET ve C++ başta olmak üzere farklı programlama dillerinde kötü amaçlı yazılım geliştirdiği aktarılıyor.

banner34