NATO ve HAVELSAN’ın hassas belgelerinin sızdırıldığı iddiası

ABD merkezli siber güvenlik şirketi Cyble tarafından, NATO ve HAVELSAN’a ait hassas belgelerin sızdırıldığı iddia edildi.

SİBER GÜVENLİK 14.10.2020, 12:29 14.10.2020, 12:41
NATO ve HAVELSAN’ın hassas belgelerinin sızdırıldığı iddiası

Merkezi ABD’de bulunan siber güvenlik şirketi Cyble, NATO ve HAVELSAN’a ait hassas belgelerin sızdırıldığını iddia ediyor. Şirketin internet sitesinde yapılan habere göre, kısa bir süre önce şirket araştırmacıları, Spectre123 adını kullanan anonim bir hacker’ın NATO ve HAVELSAN’a ait hassas belgeleri paylaştığını duyurdular. Olayın gerçekten bir hacktivizm hareketi (bilgisayar korsanlığı) mi yoksa siber casusluk mu olduğu net değil.

Şirketin araştırmacılarına göre, yapılan saldırı bilgisayar korsancılığını gösteriyor. Yapılan açıklamada, ‘‘Sızıntının mesaj gövdesini baktığımızda, siber saldırı hacktivizmi gösteriyor, ancak geçen sene 23 Mayıs 2019’da İngiltere, NATO müttefiklerini Rusya’nın hackleme faaliyetleri konusunda uyardı. Ayrıca, Eylül 2020’de, Rus bilgisayar korsanlarının NATO üyesi ülkelerin devlet kurumlarını ve NATO ile iş birliği yapan ülkeleri hedef aldığı bildirildi. Ancak bu sızıntı, bir bilgisayar korsanlığı mı yoksa siber casusluk mu net değil.’’ ifadeleri yer aldı.

Konuyla ilgili NATO ve HAVELSAN’dan resmi bir açıklama yapılmadı.

17°
parçalı bulutlu