banner23

banner26

banner24

banner25

Norveç, Rusya’yı sistemlerine sızmakla suçluyor

Norveç hükümeti, Ağustos ayında parlamentonun e-posta sisteminin ihlal edilmesinin arkasında Rusya olduğunu iddia ediyor.

SİBER GÜVENLİK 15.10.2020, 10:01
Norveç, Rusya’yı sistemlerine sızmakla suçluyor
banner34

Norveç, Rusya’yı sistemlerine sızmakla suçluyor. Norveç hükümet yetkilileri, Ağustos ayında Norveç parlamentosunun e-posta sisteminin ihlal edilmesinin arkasında Rus devlet destekli bilgisayar korsanlarının olduğunu iddia ediyor.

Norveç’in elinde Rusya’yı sorumlu tutacak herhangi bir teknik kanıt olmasa da, NATO üyesi olarak Rusya’yı bir tehdit olarak tanımlıyor. Norveç Dışişleri Bakanı Ine Eriksen Søreide yaptığı açıklamada, ‘‘Bu ihlal, en önemli demokratik kurumumuzu etkileyen çok ciddi bir olay. Hükümetin sahip olduğu bilgilere dayanarak, bu faaliyetlerin arkasında Rusya’nın olduğunu düşünüyoruz.’’ dedi.

Yapılan suçlama, iki ülke arasında devam eden gerginliği iyice tırmandırıyor. Ağustos ayında Norveç, casusluk davasıyla bağlantılı olduğu iddiasıyla bir Rus diplomatı sınır dışı etti. Buna karşılık Rusya, birkaç gün sonra Norveçli bir diplomatı ülkesinden sınır dışı etti.

Rusya’nın dünyada birçok hükümete sızmaya çalıştığından sık sık şüpheleniyor. 2016 yılında ABD, Rusya’yı Demokratik Ulusal Komitesini hacklemek ve ABD seçimlerine müdahele etmekle suçlamıştı. Geçtiğimiz günlerde, ABD, İngiltere ve Kanada hükümetleri, Rus devlet destekli bilgisayar korsanlarının koronavirüs aşı denemeleri hakkında hassas bilgileri ele geçirmeye çalıştıklarını iddia ettiler.

29°
açık