banner23

banner26

banner24

banner25

NRO ilerleyen saatlerde istihbarat uydusunu fırlatmaya hazırlanıyor

ABD Ulusal Keşif Ofisi, gün içinde istihbarat faaliyetlerini güçlendirmek amacıyla yeni uydusunu fırlatacak.

SİBER GÜVENLİK 25.08.2020, 13:47
NRO ilerleyen saatlerde istihbarat uydusunu fırlatmaya hazırlanıyor
banner34

ABD Ulusal Keşif Ofisi (The U.S. National Reconnaissance Office), 26 Ağustos sabahının erken saatlerinde yörüngeye yeni bir istihbarat uydusu fırlatmaya hazırlanıyor. Fırlatmaya Hazırlık İncelemesi (The Launch Readiness Review), ‘‘NROL-44’’ isimli görev için Florida Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu’ndan saat 02:16’da fırlatma için onay verdi.

24 Ağustos’taki duyurusundan itibaren, hava tahmini, yüzde 70 olasılıkla kabul edilebilir koşullar ile fırlatma için elverişli. 26 Ağustos’taki fırlatma, Amerika saati ile gece 01:50 ila 06:25 saatleri arasında planlanıyor.

Amerika’nın istihbarat uydularını geliştirmek, tedarik etmek ve işletmekle yükümlü olan NRO (National Reconnaissance Office), genel anlamda yörüngeye fırlattığı uydular hakkında ayrıntılı bilgi paylaşmaz. Uydu Florida’ya Temmuz ayı ortalarında ulaştı ve Ağustos ayı başlarında roket ile entegre edildi.

Fırlatmada United Launch Alliance Delta IV Heavy roketi kullanılacak. Ajans, Delta IV Heavy roketini bu görevle birlikte sekizinci kez kullanmış olacak.

ULA ( United Launch Alliance) hükümet ve ticari programlardan sorumlu başkan yardımcısı Gary Wentz yaptığı açıklamada, ‘‘ULA, uzun süredir devam eden, kritik ulusal güvenlik görevlerini desteklemekten ve görev ortaklarımızla devam eden ortaklıktan gurur duyuyor. Yalnızca Delta IV Heavy, ağır yük kaldırma ve uçuşta kanıtlanmış en büyük yük kaportasının bir kombinasyonu sayesinde bu eşsiz görevi yörüngeye taşıma yeteneğine sahiptir.’’ dedi.

Bu, NRO’nun bu yıl başlattığı dördüncü görevi olucak. İlk iki görev, Rocket Lab’ın Yeni Zelanda fırlatma rampasından, şirketin Electron roketini kullanarak gerçekleştirildi. Bu, ajansın o ülkede gerçekleştirdiği ilk fırlatma göreviydi. Üçüncü görev olan NROL-129, Temmuz ayında gerçekleşti. NROL-129, ajansın NASAWallops Uçuş Tesisi’nden ilk özel fırlatışıydı ve bir Northrop Grumman Minotaur IV roketi kullandı.

23°
açık