banner23

banner26

banner24

banner25

Organize siber saldırıcıları 6.5 milyon dolar kazandı

Yapılan araştırma sonrasında ABD, Avrupa ve eski Sovyet ülkelerinde 2020 yılı içinde organize olarak yapılan siber saldırılar sonrasında 6.5 milyon dolar zarar oluştuğu belirlendi.

SİBER GÜVENLİK 07.02.2021, 18:34
Organize siber saldırıcıları 6.5 milyon dolar kazandı
banner34

Söz konusu araştırmanın hazırlanması için hacker ve hacker gruplarının kripto para cüzdanları izlendi. Singapur merkezli Group-IB tarafından yapılan araştırmada ABD, Avrupa ve eski Sovyetler Birliği ülkelerindeki zararı gözler önüne serdi. Bu grupların elde ettiği kazancın en az 6.5 milyon dolar seviyesinde olduğu aktarıldı.

Saldırıların bir kısmının Telegram üzerinden yapıldığı kaydedildi. Özel olarak oluşturulan Telegram botlarıyla hedef alınan kişi ve gruplara mesaj gönderimi yapıldığı belirlendi. Bu mesajlarda kullanıcıların verilerinin çalındığı ve oltalama yapılarak banka ya da kart bilgilerinin alındığı belirtildi.

Fidye yazılımı saldırılarının da elde edilen kazançta büyük paya sahip olduğu belirlendi. Şifrelenen verilerini kurtarmak için yüksek fiye ödemesi yapan mağdurlar, hackerların Bitcoin ya da diğer kripto para birimi hesaplarına işlem yapıyor.

Bu tür saldırılardan korunmak için internet ve mobil cihazlarda kullanılan uygulamaların güvenliği, ziyaret edilen internet sitesinin doğrulu ve banka bilgilerinin her alana girilmemesi öne çıkıyor.

18°
açık