banner23

banner26

banner24

banner25

Origin kripto para birimi hacklendi: Büyük vurgun

İki ay önce kullanılmaya başlanan Origin Dollar isimli kripto para birimi projesi, büyük bir hack ile gündeme geldi.

SİBER GÜVENLİK 18.11.2020, 10:41
Origin kripto para birimi hacklendi: Büyük vurgun
banner34

ABD’nin San Francisco şehrinde faaliyetlerini sürdüren blockchain firması, kullanıcılarla yeni buluşan kripto para birimine siber saldırı olduğunu duyurdu. Yakın zamanda başlatılan “stabilcoin” isimli projenin hacklenmesiyle 7 milyon dolarlık Origin Dollar (OUSD) çalındığı belirtildi. Çalınan meblağın geri kurtarılması için çalışmaların sürdüğü aktarıldı.

Saldırının yaşanmasından sonra kurucu ortaklardan Matthew Liu yaptığı açıklamada, çalınan miktar içinde 1 milyon dolar değerinde kurucular ve çalışanlar tarafından yatırılan fonlar olduğunu söyledi.

7 milyon dolarlık hack

Saldırıya dair yapılan duyurudan sonra kripto para birimi, 24 saat içinde yüzde 85,3 düşüş yaşadı.

Saldırıdan sonra çalınan miktarın geri alınması için çalışmaların başladığı belirtildi. Parayı çalan hackerların cüzdanlarının takibe alındığı aktarıldı.

Çalınan paranın sahipleri için de tazminat planının tartışılacağı söylendi. Çalınan paranın sahiplerine, proje tarafından iade yapılmadı. Bunun sebebi olarak, hırsızlardan geri alma işleminin sekteye uğramaması gösterildi. Ayrıca proje yöneticisinden, miktarları çalan hackerlara da çağrı yapıldı. Çağrıda, çalınan paranın iadesi gerçekleşirse şikayetçi olunmayacağı söylendi.

“Stabilcoin” ismi verilen projede, kripto para birimlerinin fiyat artış ve düşüşünü aza indirmek amacıyla, birimlerin gerçek para veya borsada işlem gören emtialara sabitlenmesi sağlanıyor.

24°
açık