banner23

banner26

banner24

Pegasus casus yazılımını her devlet alamayacak

İsrail yönetimi, NSO Group'un Pegasus casus yazılımıyla ilgili skandal olayların yaşanmasının ardından yayınladığı yeni taahhüt belgesiyle, NSO Group'tan siber saldırı teknolojisi edinen ülkelere yönelik kısıtlamalar getirdi.

SİBER GÜVENLİK 07.12.2021, 11:38
Pegasus casus yazılımını her devlet alamayacak
banner34

NSO Group tarafından geliştirilen Pegasus casus yazılımıyla ilgili skandal olayların ortaya çıkmasının ardından İsrail, siber ürünlerin ihracatına ilişkin düzenlemeler yapma kararı aldı.

İsrail Savunma İhracatı Kontrol Dairesi (DECA), siber saldırıya yönelik ürünlerin ihracatına ilişkin regülasyonların sıkılaştırıldığını duyurdu. Buna göre müşteri olarak kabul edilecek devletler listesi büyük oranda azaltıldı.

DECA, NSO'dan Pegasus casus yazılımı gibi siber saldırıya yönelik teknolojileri satın almak isteyen ülkelerin imzaladığı “Nihai Müşteri Bildirgesi”nin yeni bir versiyonunu yayınladı. 

Yeni deklarasyon şartlarına göre; ülkeler bu teknolojileri yalnızca terörü ve ciddi suçları önlemek için kullanmayı taahhüt edecek. Söz konusu belge, siyasi söylemleri veya hükümetlere yönelik eleştirileri suç olarak tanımlamayı net bir şekilde dışlıyor. Taahhüdü ihlal edenler ise edindikleri siber saldırı teknolojisini anında kaybedecek.

28°
parçalı az bulutlu