banner23

banner24

Pegasus İngiltere'de kullanılamayacak

Dünyayı sarsan "Pegasus" isimli casus yazılımın İngiltere'de kullanımının engellendiği ileri sürüldü.

SİBER GÜVENLİK 10.10.2021, 10:31
Pegasus İngiltere'de kullanılamayacak

İçlerinde siyasetçi, aktivist ve yöneticilerin olduğu 50 binden fazla ismi radarına alan Pegasus ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

İngiliz The Guardian gazetesinin kaynağını belirtmediği haberine göre, İsrailli NSO Group'un, çeşitli ülkelerdeki müşterilerinin, Pegasus'u İngiltere'nin uluslararası telefon kodu olan 44'lü numaralara karşı kullanmasını engelleyecek bir değişiklik yaptı.

Haberin devamında söz konusu kaynağın "Pegasus sistemini tüm müşterilerimize tamamen kapattık. Gece yarısı hiçbir müşterimizin İngiltere numaraları üzerinde çalışamayacağına dair hızlı bir güncelleme yayınladık." şeklinde bir açıklamada bulunduğu aktarıldı.

Kararın ağustos ayında Dubai Emiri Şeyh Muhammed bin Raşid Al Maktum'un; eski karısı ve boşanma avukatlarının telefonlarını Pegasus'la 'hack'lettiğinin belirlenmesi üzerine alındığı ifade edildi.

Terör ve organize suç örgütlerinin faaliyetlerini tespit etmek üzere devletlere satılan Pegasus ile; hedeflenen kişinin telefonunun kontrolü gizlice ele geçirilebilir ve kişisel verileri çalınabilirken yine hedeflenen kişilerin seslerinin kaydedilmesi de mümkün. Yazılımın, hedef kişinin telefonuna sadece bir kısa mesaj gönderilerek kullanılabildiği biliniyor.

banner34