banner23

banner26

banner24

banner25

Pentagon’un siber güvenlik için çalışma yapması gerekiyor

ABD’de hazırlanan yeni bir raporda, ABD Savunma Bakanlığının siber güvenlik alanında güvenliği artırması için çalışmaya ihtiyaç duyduğu belirtildi.

SİBER GÜVENLİK 14.12.2020, 13:21
Pentagon’un siber güvenlik için çalışma yapması gerekiyor
banner34

Dünya genelinde siber saldırıların artmasıyla birlikte devletler de tehdit altında olmaya başladı. Yapılan saldırılarla sistemlerin kesintiye uğratılması, durdurulması ve verilerin ele geçirilmesi amaçlanıyor. Çok gizli seviyede olan bilgilere erişilmesi de ülkenin stratejik planlarının ifşa olması anlamına geliyor.

Dayanıklılık en önemli konu

Bu konuda yetkili kurumların uyarılar yaptığı da biliniyor. Ancak sistemlerin dayanıklılığı konusunda şüpheler olduğu aktarılıyor. Kırılgan olabileceği belirtilen sistemlerin, yeni gelişmelerle birlikte daha güvenli hale gelmesi gerektiği belirtiliyor.

Söz konusu dayanıklılık için 3 önemli konu işaret ediliyor. Bunlar sağlamlık, cevap verebilirlik ve uyumluluk. Sağlamlık için sistemin bozulma etkisini yok etme yeteneği, cevap verebilirlik için sistemin geri bildirim sağlaması ve uyumluluk için kesintiye rağmen çalışabilirlik olarak tanımlanıyor.

Özellikle F-35 Projesinde çok fazla teknolojik sistem yer aldığı için dayanıklılık konusu merak ediliyor. Uçağa ait sistemlerin korunarak dış tehditlere karşı güvenli olması gerektiği belirtiliyor.

20°
açık