banner23

banner26

banner24

banner25

Ransomware saldırıları aralıksız devam ediyor

Ransomware (fidye yazılımı) saldırı haberleri gelmeye devam ediyor. Bu saldırılar nedeniyle her yıl dünya genelinde yüzlerce milyon dolar zarar kayda geçiyor.

SİBER GÜVENLİK 30.11.2020, 12:03
Ransomware saldırıları aralıksız devam ediyor
banner34

Yeni yollar deneyerek kişileri ve kuruluşları hedef alan fidye yazılımı saldırıları büyük tehdit oluşturuyor. Türlü phishing (oltalama) e-posta ve mesajlarıyla kullanıcılara ulaştırılan kötü amaçlı yazılımlar, sistemlerde bulunan verileri şifreliyor. Bu saldırılar bazen son kullanıcıya yapılırken, bazen de büyük ölçekli firmalar hedef alınıyor.

Birçok firma şifrelenen verileriyle gündeme geliyor. Gerekli önlemleri alınmayan ve zafiyet barındıran sistemler, hackerların işini kolaylaştırıyor.

Küçük ve büyük işletmeler hedefte

Bu tür saldırılara karşı güvenlik firmalarının çalışmaları da devam ediyor. Antivirüsler tarafından fark edilen ve kayıt altına alınan fidye yazılımları, antivirüsün kurulu olduğu sistemlerden uzak tutuluyor. Bununla birlikte firma çalışanları yazılımların analizini yaparak, olası tehditleri önceden belirliyor.

Güvenlik önlemleri kapsamında kullanılan VPN’ler de bu saldırılardan nasibini almış durumda. Ancak uzaktan çalışma yönteminde çalışan ve firma güvenliği için VPN kullanımı hayati önem taşıyor.

En son gelen habere göre Brezilya Yüksek Seçim Mahkemesi, söz konusu saldırıya maruz kaldı. Saldırının ardından faaliyetler 1 hafta durduruldu. Söz konusu saldırının alınan yedeklere kadar ulaştığı söylendi.

IT ve Network uzmanlarının da ağ trafiğini inceleyerek söz konusu saldırı karşısında dikkatli olması gerekiyor.

12°
açık