banner23

banner26

banner24

banner25

Rekabet Kurumu WhatsApp'a soruşturma açtı

Rekabet Kurumu, WhatsApp'a kullanıcıların verilerini tehlikeye atması ihtimaline karşı soruşturma başlattı.

SİBER GÜVENLİK 11.01.2021, 15:03
Rekabet Kurumu WhatsApp'a soruşturma açtı
banner34

Rekabet Kurumu, WhatsApp’ın kullanıcılarına gizlilik ve güvenlik sözleşmesini güncellemesi sonrası soruşturma başlattığını duyurdu. Kullanıcıların ayrıca gizlilik ve güvenlik sözleşmesini kabul etme zorunluluğunu bir süre durdurmaya karar verdi.

WhatsApp son güncellemesiyle birlikte kullanıcılara ait bilgilerin hangisini alacağı nasıl işleneceği ve nasıl korunacağına dair muallakta kalan soruları incelemek üzere Rekabet Kurumu’nun aldığı soruşturma kararı kullanıcıların yüzünü güldürdü.

WhatsApp’ın dayattığı sözleşme durduruldu

Sözleşmeyi kabul etmeyen kullanıcıların 8 Şubat’tan sonra WhatsApp’ı kullanamayacağını açıklayan WhatsApp’ın bu zorunluluğu Rekabet Kurumu’nun soruşturmayı tamamlamasına kadar durdurulacak. Yani kullanıcılar sözleşmeyi kabul etmeseler de soruşturma tamamlanana kadar WhatsApp’ı kullanabilecekler. Sözleşmeyi kabul edenlerin ise soruşturma tamamlanana kadar bilgileri paylaşılamayacak.

Rekabet Kurumu bu süreçte WhatsApp’tan aldığı bilgilerle uygulamanın yeni sözleşmesini inceleyecek. Türkiye’deki kullanıcıların bilgilerinin güvenliği baza alınarak WhatsApp hakkında karar alınacak. Rekabet Kurumu, Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesinin ihlal edip edilmediği inceleyecek.

Rekabet Kurumu'nun konuyla ilgili bir açıklaması

"Rekabet Kurulu Facebook ve WhatsApp hakkında resen soruşturma başlattı ve WhatsApp verilerinin paylaşılması zorunluluğunu durdurdu.

Rekabet Kurulu’nun 11.01.2021 tarihli ve 21-02/25-M sayılı kararıyla, WhatsApp kullanıcılarına getirilen veri paylaşma zorunluluğu hakkında Facebook Inc., Facebook Ireland Ltd., WhatsApp Inc. ve WhatsApp LLC (hepsi birlikte “Facebook” olarak anılacaktır) hakkında 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesinin ihlal edip edilmediğinin tespiti amacıyla resen soruşturma açılmıştır.

Bilindiği üzere, son günlerde, WhatsApp kullanıcılarına, WhatsApp kullanım koşullarının ve gizlilik ilkesinin güncelleneceğine ilişkin bilgilendirme yapılmış, söz konusu bilgilendirmede kullanıcıların WhatsApp’ı kullanmaya devam edebilmeleri için WhatsApp verilerinin Facebook şirketleri ile paylaşılmasına onay vermeleri gerektiği, aksi halde 8 Şubat 2021’den itibaren WhatsApp’ı kullanamayacakları belirtilmiştir. Bu haliyle güncelleme, daha fazla verinin Facebook tarafından toplanmasını, işlenmesini ve kullanılmasını içermektedir.

Alınan kararda ayrıca söz konusu uygulamalarının soruşturma sonucunda alınacak nihai karara kadar ciddi ve telafi olunamayacak zararlar doğurma ihtimalini haiz olduğundan 4054 sayılı Kanun’un 9. maddesi çerçevesinde geçici tedbir alınması ve bu kapsamda Facebook’un Türkiye’de, WhatsApp kullanıcılarının verilerinin 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren başka hizmetler için kullanılmasına yönelik getirdiği koşulları durdurması ve bu koşulları kabul eden veya bilgilendirmeyi alarak kabul etmeyen tüm kullanıcılara Facebook’un veri paylaşımını içeren yeni koşulları durdurduğunu anılan tarihe kadar bildirmesi gerektiğine karar verilmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

22°
açık