banner23

banner26

banner24

banner25

Rus hacker grubu çok sayıda Fransız firmasının bilgilerine erişti

Rus bilgisayar korsanları Fransız pek çok firma ve Fransa Adalet Bakanlığı ile çalışan Centreon yazılım şirketini hack'ledi.

SİBER GÜVENLİK 16.02.2021, 09:57
Rus hacker grubu çok sayıda Fransız firmasının bilgilerine erişti
banner34

Fransa'nın siber güvenlik kurumu ANSSI tarafından Pazartesi günü yapılan açıklamada, bir Rus hacker grubunun Fransa'nın birkaç kuruluşuna saldırı düzenlediği öne sürüldü.

Politico sitesinde yer alan habere göre saldırganların, Rus Askeri İstihbarat Teşkilatı GRU kuruluşuna bağlı oldukları bildirildi. İşlemi gerçekleştiren bilgisayar korsanlarının Fransız yazılım firması Centreon'u ele geçirmek suretiyle saldırıyı gerçekleştirdikleri belirtildi. 

ANSSI tarafından yapılan açıklamada saldırının başta web barındırma sağlayıcıları olmak üzere bilgi teknolojisi sağlayacılarını etkilediği aktarıldı. Saldırganların kullandığı iki zararlı yazılım ile Centreon listesinde yer alan kaç kuruluşu etkilediği belirsiz. Centreon'un müşterileri arasında Airbus, Air France, Thales, ArcelorMital, Électricité de France (EDF) ve Orange firmalarının yanı sıra Fransız Adalet Bakanlığı da bulunuyor. 

31°
açık