Rus hacker'ların Microsoft’a sızma girişimi başarısız oldu

Microsoft, Rus hacker’lar tarafından siber saldırıya uğradığını ve başarılı olamadıklarını açıkladı.

SİBER GÜVENLİK 01.01.2021, 14:39
Rus hacker'ların Microsoft’a sızma girişimi başarısız oldu

Rus hacker’ların Microsoft’a karşı bir siber saldırıda bulunduğu ancak saldırının etkili olmadığı ifade edildi. 

Bloomberg HT’nin haberine göre Microsoft, Rus hacker’ların ABD federal kurumlarına yaptıkları siber saldırılarla şirketin iç kaynak kodlarına eriştiklerini fakat hiçbir müşterinin bilgisinin ve hizmetinin riske girmediğini ifade etti.

Microsoft Perşembe günü blog sayfasından yaptığı açıklamada, şirketteki bazı hesaplarda sınırlı sayıda sıra dışı hareketlilik tespit edildiğini, akabinde bir hesabın kaynak kodunun görüldüğünü fakat üzerinde hiçbir değiştirilme yetkisi bulunmadığı için sızma işleminin başarısız olduğu beyanında bulundu. Microsoft, hacker’ların hangi kodu gördüğünü açıklamadı.

Yakın zaman öncesinde de Beyaz Saray tarafından bir siber saldırı yapıldığı haber verilmişti. Beyaz Saray, saldırının “yabancı bir hükümet” tarafından yapıldığını söylerken, Washington Post da bunun sorumlusunun Rusya olduğunu ileri sürmüştü.

Konuyla ilgili Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü John Ullyot yazılı açıklamada bulunarak, Hazine Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı'na bağlı Ulusal Telekomünikasyon ve Enformasyon İdaresi sistemlerine yabancı bir hükümetin sızdığını ifade etmişti. Açıklamanın devamında ABD hükümeti, durumun farkındadır ve bu durumla ilgili detayları ortaya çıkarmak için gerekli tüm adımları atmaktadır." dedi.

-1°
parçalı bulutlu