banner23

banner26

banner24

banner25

Rus istihbaratı aşı çalışmaları için sahte haber siteleri kurmuş olabilir

The Wall Street Journal’da yayınlanan bir rapora göre Rus istihbaratı, aşı çalışmaları hakkında yanlış bilgiler yaymak için sahte haber siteleri kurdu.

SİBER GÜVENLİK 08.03.2021, 14:10
Rus istihbaratı aşı çalışmaları için sahte haber siteleri kurmuş olabilir
banner34

The Wall Street Journal, ABD Dışişleri Bakanlığı Küresel Katılım Merkezi’nden bir yetkiliye atıfta bulunarak Rus istihbarat servisleriyle irtibatlı 4 çevrim içi yayın organı bulunduğunu söyledi. Bu yayın organlarının da COVID-19 hakkında yanlış ve yanıltıcı bilgiler paylaştığı bildirildi.

Çevrim içi yayın organlarının “New Eastern Outlook”, “Oriental Review”, “News Front” ve “Rebel Inside” isimlere sahip olduğu aktarıldı. Bu isimler aracılığıyla yayınlanan bilgilerde Pfizer ve diğer batılı şirketlerin aşılarına dair karalama çalışmaları yapıldığı belirtildi.

İnternet sitelerinin büyük kitleye sahip olmadığı ancak yanlış bilgilerin uluslararası medya tarafından kullanıldığı kaydedildi.

Öte yandan Rus hükümetine bağlı Twitter hesaplarının da Rus üretimi COVID-19 aşısı Sputnik V için pozitif haberler yayınladığı belirtildi. Kremlin’den bir sözcü ise The Wall Street Journal’de yayınlanan iddiaları yalanladı.  

19°
açık