banner23

banner26

banner24

banner25

Rus ve Çinli hackerların hedefinde Avrupa'daki aşı çalışmaları var

Rus ve Çin devleti destekli olduğu öne sürülen hacker gruplarının, Avrupa İlaç Ajansı’nı (EMA) hedef alarak aşı çalışmaları hakkında veri ele geçirdiği iddia edildi.

SİBER GÜVENLİK 07.03.2021, 13:14
Rus ve Çinli hackerların hedefinde Avrupa'daki aşı çalışmaları var
banner34

Rus ve Çin istihbaratına bağlı faaliyet gösterdiği iddia edilen hacker gruplarının geçtiğimiz yıl EMA’ya yoğun saldırı yaptığı belirtildi. Konuyla ilgili haber Hollandalı De Volkskrant gazetesi tarafından gündeme alındı.

EMA, 2020’nin son ayında kendisine siber saldırı yapıldığını duyurmuş ve KOVID-19 dahil birçok çalışmaya dair verilerin çalındığını açıklamıştı. Çalınan verilerin internete de sızdırıldığı kaydedilmişti. Şimdi gelen haberde de bu saldırıyı yapan gruplar olarak Rus ve Çin istihbaratı kaynaklı hackerlar gösterildi.

EMA’nın Hollanda ve Avrupa kolluk kuvvetleriyle soruşturma başlattığı belirtildi. Soruşturmaya konu olan saldırının kimler tarafından yapıldığı açıklanmasa da EMA’nın önceki açıklamalarında Rus ve Çinli hackerları işaret ettiği bildirildi.

Haberi yayınlayan Hollandalı gazete, Çinli hackerların bir Alman üniversitesini hacklediği ve Rus hackerların da EMA’nın iki aşamalı doğrulama sistemini atlattığını aktardı. Hatta Rus hackerların EMA’nın siber güvenlik savunma araçlarındaki zafiyetleri kullandığı iddia edildi. Rus hackerların EMA’ya sızarak Pfizer-BioNTech tarafından geliştirilen KOVID-19 aşısının hangi ülkeler tarafından kullanılacağına dair bilgi topladığı belirtildi.

24°
açık