banner23

banner26

banner24

banner25

Rusya, deepfake'i tespit eden bir program tanıtacak

Rusya İçişleri Bakanlığı, deepfake teknolojisi ile elde edilen manipülasyon içeriklerini tespit etmek için program geliştirmesi yönünde bir şirket ile anlaştı ve programın 2022 yılında tanıtılacağı aktarıldı.

SİBER GÜVENLİK 31.05.2021, 11:35
Rusya, deepfake'i tespit eden bir program tanıtacak
banner34

Rusya İçişleri Bakanlığı, 2022'nin sonbaharında deepfake içeriklerini tespit için bir program tanıtacak.

E Hacking News sitesinde yer alan habere göre Yüksek Teknolojiler ve Stratejik Sistemler şirketi (HT ve SS SIJSC), Rusya İçişleri Bakanlığı için geliştireceği programda sahte video içeriklerinin tespit edilmesini sağlamayı hedefliyor.

Şirketin alacağı miktarın 3 milyon 550 bin ruble (48 bin dolar) olarak belirlendiği aktarıldı. Şirketin deekfake'leri tespit etmek için hazırlayacağı programın isminin "Mirror" (Ayna) olmasına karar verildi.

Rusya  İçişleri Bakanlığı'ndan Yuri Zhdanov konuya ilişkin yaptığı açıklamada meselenin ciddiyetinden bahsetti. Zhdanov, bu teknolojinin büyük bir sorun oluşturduğunu, bununla savaşmanın oldukça zor olduğunu ve güçlü sistemler ile buna karşı koyulması gerektiğini ifade etti.

Deepfake teknolojisi kişileri sahte video içerikleriyle yanlış yönlendirilmesine veya herhangi bir videoya aslında o videoda olmayan birinin eklenmesi suretiyle yanlış bilgiler yaymaya yarıyor. Siyasal arenada sıkça kullanılan ve gelecekte daha fazla tehlike arz etmesi beklenen bu teknolojiye yönelik devletler, yeni karşı teknoloji edinmek için çalışmalarını sürdürüyor.

27°
az bulutlu